دست‌فروشان و غرفه‌داران لوگر: «به روزی ما لگد نزنید!»

۸صبح، لوگر

دست‌فروشان و غرفه‌داران در پل‌علم، مرکز ولایت لوگر، می‌گویند که شهرداری طالبان در این شهر روز یک‌شنبه، ۱۵ عقرب، تمام غرفه‌ها را بدون اطلاع قبلی، «به‌شکل بی‌رحمانه‌» با بلدوزر پشت‌ورو کرده است.

شماری از این دست‌فروشان روز یک‌شنبه، ۱۵ عقرب، در یک حرکت اعتراضی مقابل درب مقام ولایت، گرد آمدند و گفتند: «جان ما را بگیرید، نان ما را نه!» معترضان عملکرد طالبان را ظلم در برابر بی‌نوایان عنوان می‌کنند.

خرده‌فروشان و غرفه‌داران می‌گویند که از یک ‌سو سرمای زمستان در آستانه ورود است و از سوی دیگر بهای مواد نفتی و خوراکی در حال افزایش است، «در این بین به روزی ما هم لگد زده می‌شود.» دست‌فروشان و غرفه‌داران در پایان اعتراض با مسوولان محلی شهرداری پل‌علم برای حل این مشکل یک نشست برگزار کردند، اما به گفته آنان، این نشست هیچ نتیجه‌‌ای نداشته است.

دست‌فروشان و غرفه‌داران می‌گویند که طالبان از ۳۰۰ تا ۳۵۰ غرفه را با تمام داروندارشان به شهرداری این گروه منتقل کرده‌اند که ارزش هر غرفه به ۳۵۰ هزار تا ۴۰۰ هزار افغانی می‌رسد.

کاظم )نام مستعار( یکی از دست‌فروشان، به روزنامه ۸صبح می‌گوید که تنها نان‌آور خانواده هشت‌نفری خود است و تنها ابزار درامد او این غرفه بوده که طالبان با خود برده‌اند. کاظم می‌گوید، با این‌که هنوز هیچ بی‌نظمی و مزاحمتی از سوی آنان برای عابران و منطقه ایجاد نشده، اما شهرداری زیر کنترل طالبان با بی‌رحمی غرفه‌های آنان را با تمام مال و اموالش منتقل کرده است.

مصطفا (نام مستعار) یکی دیگر از این دست‌فروشان، به روزنامه ۸صبح می‌گوید که نه سال می‌شود در داخل شهر پل‌علم کار می‌کند و تا حال در چنین شرایط سخت و ظالمانه‌‌ای قرار نگرفته است. به گفته او، بیش از دو هفته می‌شود که نتوانسته آرد و روغن بخرد و در وضعیت بسیار آشفته اقتصادی قرار دارد.

این دست‌فروشان در ماه حوت سال گذشته هم در ارتباط به حل مشکل‌شان با معاون والی طالبان برای این ولایت نشستی داشتند. آنان می‌گویند که بیش از بیست بار با مسوولان طالبان در این رابطه نشست داشته‌اند، اما هیچ یک نتیجه‌‌ای نداشته است. معترضان از طالبان می‌خواهند که به جای آن‌چه ظلم، زورگویی و خشونت این گروه می‌خوانند، در آستانه فصل سرما دست مردم را بگیرند.

منابع محلی در لوگر می‌گویند که مسوولان تصمیم دارند مشکل هزاران دست‌فروش شهر پل‌علم را حل کنند تا آن‌ها از آزارواذیت مأموران شهرداری و پولیس ترافیک زیر کنترل طالبان در امان بمانند. به گفته آنان، چندی پیش، شماری از نماینده‌گان دست‌فروشان با مدیر تنظیم مارکیت‌های شهرداری طالبان و قراردادکننده مکان و همچنان مسوولان ریاست امر به معروف طالبان در این ولایت، در دفتر این ریاست به هدف حل مشکلات دست‌فروشان و غرفه‌داران نشست داشته‌اند.

نماینده قراردادی گفته است که ۵۰۰ هزار افغانی را به‌شکل تضمین به شهرداری طالبان تحویل می‌دهد، اما محکمه، شهرداری و یک ارگان امنیتی طالبان به‌صورت جداگانه خواهان پول شده‌اند. قراردادکننده غرفه‌ها را در خدمت خرده‌فروشان می‌گذارد و با پرداخت مبلغی به شهرداری طالبان به عنوان ضمانت، برای مدتی از غرفه‌ها کرایه جمع‌آوری می‌کند؛ البته مالیات به نهادهای مربوطه به‌صورت جداگانه پرداخت خواهد شد‌.

برخی دیگر از این دست‌فروشان می‌گویند تا زمانی که مارکیت سبزی از داخل شهر منتقل نشود، آنان هم به هیچ جایی نمی‌روند. این دسته، از مسوولان محلی طالبان خواهان تأمین عدالت هستند و می‌گویند که باید برای همه یک‌سان دکان توزیع شود.

دکمه بازگشت به بالا