مالی، نیجر و بورکینافاسو پیمان امنیتی ساحل امضا کردند

مالی، نیجر و بورکینافاسو، سه کشور ساحل غرب افریقا که توسط نظامیان حکومت می‌شوند، یک پیمان امنیتی امضا کردند که در آن تعهد شده است، در صورت وقوع هرگونه «شورش یا تجاوز خارجی» به کمک یک‌دیگر بیایند.

بربنیاد گزارش رویتز، این تفاهم‌نامه روز شنبه، ۱۶ سپتامبر، امضا شده است.

این سه کشور در تلاش برای مهار گروه‌های مرتبط با القاعده و داعش هستند و همچنان شاهد تیره‌‌شدن روابط خود با همسایه‌گان و شرکای بین‌المللی به‌دلیل کودتا بوده‌اند.

کودتای اخیر در نیجر باعث ایجاد شکاف بیشتر میان این سه کشور و کشورهای بلوک منطقه‌ای، یعنی جامعه اقتصادی کشورهای غرب افریقا شد که تهدید کرده است؛ برای بازگرداندن حاکمیت قانون اساسی در این کشور از زور استفاده می‌کند.

مالی و بورکینافاسو قول داده‌اند که در صورت حمله به نیجر به کمک آن بیایند.

بر اساس منشور این پیمان موسوم به اتحاد کشورهای ساحل، «هر گونه حمله به حاکمیت و تمامیت ارضی یک یا چند طرف قرارداد، تجاوز به طرف‌های دیگر تلقی می‌شود.»

در این بیانیه آمده است که سایر کشورها به صورت فردی یا جمعی از جمله با استفاده از نیروی مسلح کمک خواهند کرد.

هر سه کشور عضو نیروی مشترک ایتلاف G5 ساحل با حمایت فرانسه با چاد و موریتانی بودند که در سال ۲۰۱۷ برای مقابله با گروه های «اسلام‌گرا» در منطقه راه اندازی شد.

روابط بین فرانسه و سه کشور پس از کودتا تیره شده است.

فرانسه مجبور شده است نیروهای خود را از مالی و بورکینافاسو خارج کند و با حکومت نظامی که قدرت را در نیجر پس از درخواست برای خروج نیروهایش و سفیر خود در دست گرفته بود، در یک بن بست تنش قرار دارد.

فرانسه از به رسمیت‌شناختن اقتدار حکومت نظامی امتناع کرده است.

دکمه بازگشت به بالا