مک‌کال: همه اعضای کانگرس باید اسناد محرمانه در مورد خروج از افغانستان را مشاهده کنند

۸صبح، کابل: مایکل مک‌کال، رییس کمیته روابط خارجی مجلس نماینده‌گان امریکا گفته است که به وزارت امور خارجه این کشور فشار می‌آورد تا همه اعضای کانگرس پیام محرمانه ارسال شده در مورد خروج امریکا از افغانستان را مشاهده کنند.

کمیته روابط خارجی مجلس نماینده‌گان امریکا روز دوشنبه، ۸ جوزا، با نشر اعلامیه‌ای گفته که آقای مک‌کل این موضوع را با ارسال نامه‌ای به وزارت خارجه امریکا نوشته است.

او افزوه است: «من قویاً از شما می‌خواهم که کار درست را انجام دهید و امکان دسترسی به اسناد را برای همه اعضای کمیته و مردم امریکا فراهم کنید.»

به گفته او، وزارت امور خارجه امریکا از دادن دسترسی مشابه به سایر اعضا از جمله اعضای کمیته که در افغانستان خدمت می‌کردند تا کنون خودداری کرده است.

مک‌کال خاطرنشان کرده است: «مبنای کافی برای طبقه‌بندی این کانال وجود ندارد و از دولت بایدن می‌خواهم که آن را از حالت طبقه‌بندی خارج کرده و در اختیار مردم امریکا قرار دهد.»

این در حالی است که چندی پیش و پس از درخواست‌های مکرر و آمیخته با اخطار کانگرس امریکا از وزارت امور خارجه این کشور، سرانجام این وزارت پذیرفت که اسناد محرم و طبقه‌بندی شده مربوط به خروج از افغانستان را با این نهاد در میان بگذارد.

این مکالمات توسط یک کانال مشهور به «کانال مخالف» انجام شده و برای دهه‌ها راهی برای دیپلمات‌های امریکایی فراهم کرده است تا نگرانی‌های خود را در مورد استراتیژی به طور مستقیم ابراز کنند. این مکالمات به صورت خودکار به دلیل حفظ هویت دیپلمات‌های امریکایی «محرم» تلقی می‌شوند.

مک کال ماه‌ها است که با دولت بایدن بر سر دسترسی به این مکالمات به عنوان بخشی از تحقیقات جمهوری‌خواهان در مورد عقب‌نشینی امریکا از افغانستان مبارزه کرده است.

بیش‌تر بخوانید:

دو عضو کانگرس امریکا اسناد محرمانه در مورد خروج از افغانستان را مشاهده کردند

دکمه بازگشت به بالا