مایک پمپیو در کتابش: با رهبران زیادی دیدار کردم، اشرف غنی بدترین‌شان بود

۸صبح، کابل: وزیر امور خارجه پیشین امریکا گفته است که با رهبران زیادی دیدار کرده و اشرف غنی بدترین‌شان بوده که هرگز آماده نبوده برای کشورش از خودگذری کند و خطر را بپذیرد.

مایک پمپیو، وزیر امور خارجه پیشین ایالات متحده امریکا، در کتابش به نام «هرگز کوتاه نیا» نوشته است: «غنی متقلبی تمام‌عیار بود که برای رسیدن به قدرت، جان سربازان امریکا را هدر داد؛ هرگز آماده نبود برای کشورش از خودگذری کند و خطر را بپذیرد. حالم را به ‌هم می‌زد.»

این دیپلمات پیشین امریکایی بخش‌هایی از این کتابش را به افغانستان اختصاص داده است.

او افزوده است که وقتی مذاکرات صلح با طالبان شدت گرفت، اشرف غنی همیشه یک مشکل بر سر راه مذاکرات بود.

در کتاب پمپیو آمده است: «من با رهبران زیادی دیدار کردم، اما اشرف غنی بدترین‌شان بود. این را که می‌گویم، به‌خوبی منظور را توضیح می‌دهد. وقتی ولادیمیر پوتین، شی جین پینگ و کیم جونگ اون (رهبران روسیه، چین و کوریای شمالی) در فهرست باشند.»

نام‌برده علاوه کرده است که همه ساختارهای دولت را فساد احاطه کرده بود و اشرف غنی و عبدالله عبدالله اجازه دادند تا باندهای فساد میلیون‌ها دالر پول کمکی امریکا را دزدی کنند.

مایک پاپمپیو در مورد اشرف غنی نوشته است: «اشرف غنی در میان رهبران افغان فاقد اعتبار بود و هرگز یک رهبر مناسب برای آن کشور جنگ‌زده و چند‌پارچه نبود.»

وزیر خارجه پیشین امریکا در قسمتی از کتابش نوشته است که یکی از اشتباه‌های امریکا در افغانستان این بود که کوشش کرد ارتشی به سبک ارتش امریکا در آن کشور بسازد که به گفته او، این استراتژی درست نبود و کارایی نداشت.

پمپیو تصریح کرده است که امریکا نیروهای امنیتی افغان را با استفاده از تجهیزات پیش‌رفته از جمله استفاده از حمله‌های هوایی آموزش داد، در حالی‌ که آنان باید برای جنگ‌های چریکی و نبرد در کوه‌ها آموزش می‌دیدند.

آقای پمپیو اضافه کرده است که نیروهای امنیتی افغان خوب می‌جنگیدند، اما از حمایت ساختاری ملکی حکومت افغانستان برخوردار نبودند.

به باور وزیر خارجه پیشین امریکا، غنی در امریکا بیشتر از افغانستان دوستانی داشت. او می‌افزاید: «من بارها برایش یادآوری کردم و سعی کردم او تغییر کند، اما فایده نداشت.»

وزیر خارجه پیشین امریکا در کتابش همچنان گفته است که رییس جمهور پیشین افغانستان در میان مردم افغانستان و رهبران سیاسی این کشور محبوبیت نداشت و فاقد اعتبار بود.

او نگاشته است: «هربار که با رهبران سیاسی و حتا نماینده‌گان طالبان دیدار می‌کردم، از غنی شکایت داشتند. غنی بیشتر عمر خود را در امریکا، سازمان‌های لابی‌گری واشنگتن و حلقات سیاسی و اکادمیک امریکا گذرانده بود و رهبر مناسب برای افغانستان نبود.»

مایک پمپیو در کتابش نوشته است که امریکا در سال ۲۰۱۷ به این نتیجه رسید که افغانستان دیگر تامین‌کننده منافع کاخ سفید نیست و ایالات متحده به اهدافی که می‌خواست رسیده بود، از جمله کشتن رهبران القاعده.

وزیر خارجه پیشین امریکا خاطرنشان کرده است که این کشور رهبران القاعده و شبکه‌های تروریستی را در مرزهای ایران و چین از بین می‌برد و این بیشتر به نفع آن کشورها بود‌. او همچنان نوشته است که برخی از نزدیکان دونالد ترمپ، رییس جمهور پیشین امریکا، پیشنهاد کردند که حضور امریکا در افغانستان بیشتر در محور فعالیت نهادهای فعال مربوط به سازمان استخبارت امریکا (سیا) باشد، نه حضور پرهزینه نظامی.

پمپیو تاکید کرده است که ترمپ می‌خواست از افغانستان بیرون شود و تلاش می‌کرد که در صورت نیاز یک واحد کوچک نظامی امریکا در افغانستان بماند و سازمان استخبارات مرکزی امریکا (CIA) فعالیت‌های تروریست‌ها را زیر نظر داشته باشد تا خطری برای ایالات متحده نباشند.

او تایید می‌کند که جو بایدن، رییس ‌جمهور کنونی امریکا، با شیوه فاجعه‌باری از افغانستان بیرون شده است.

این در حالی است که پیش از این آقای پمپیو در یک گفت‌وگوی دیگر نیز از تقلب اشرف غنی در انتخابات یاد کرده و افزوده بود که او بیشتر از رقیب خود تقلب کرد.

گفتنی است که توافق‌نامه دوحه میان امریکا و طالبان در زمان ماموریت مایک پمپیو در وزارت خارجه امریکا توسط زلمی خلیل‌زاد امضا شد.

در ۲۴ اسد سال ۱۴۰۱ پس از ورود طالبان به کابل، اشرف غنی به امارات متحده عربی رفت و عبدالله عبدالله در کابل ماند.

دکمه بازگشت به بالا