وزارت احیا و انکشاف دهات: تمام جاده‌های روستایی را پخته می‌سازیم

۸صبح، کابل: وزارت احیا و انکشاف دهات اعلام کرده است که برنامه دارد تا تمام جاده‌های روستایی را به طور کامل پخته‌کاری کند.

این وزارت طی اعلامیه‌ای گفته است که «کار و تلاش» روی پخته‌کاری یک‌هزار و ۷۰۰ کیلومتر جاده در روستاها جریان دارد. بیش‌تر این جاده‌ها یا تخریب شده‌اند و یا خامه‌اند.

وزارت احیا و انکشاف دهات توضیح داده است که این جاده‌ها روستاها و ولسوالی‌ها را با هم‌دیگر و با جاده‌های ولایتی وصل می‌کند و از سهولت ترانسپورتی آن میلیون‌ها روستانشین بهره‌مند می‌شوند.

این وزارت هم‌چنان گفته است که امسال ۲۱۹ کیلومتر جاده و ۸۰۵ پل را در روستاها پخته‌کاری و یا جغل‌اندازی کرده است.

وزارت احیا و انکشاف دهات، هم‌چنان از ترمیم ۷۸۲ جاده در روستاها خبر داده است. کار این پروژه در ماه جدی سال گذشته آغاز شد و تا ماه اسد امسال حدود ۳۶ میلیون و ۷۲۹ هزار و ۶۷۲ دالر امریکایی در این بخش هزینه شده است.

به همین ترتیب طبق اعلام این وزارت، ترمیم، حفظ و مراقبت یک‌هزار و ۸۷ متر پل و دو هزار و ۴۰۰ کیلومتر جاده در کشور جریان داد. هم‌چنان قرار است که یک‌هزار و ۵۰ کیلومتر جاده دیگر ساخته شود. وزارت احیا و انکشاف دهات ارزش مجموعی این پروژه‌ها را ۸۶ میلیون و ۲۸۷ هزار و ۳۵۷ دالر امریکایی اعلام کرده است.

 طبق معلومات وزارت احیا و انکشاف دهات و بر اساس مطالعات سازمان همکاری‌های بین‌المللی جاپان، افغانستان ۳۴ هزار و ۷۸۲ کیلومتر جاده دارد که شامل سه هزار و ۲۴۲ شاهراه محلی، چهار هزار و ۸۸۴ کیلومتر شاهراه ملی،  نُه هزار ۶۵۶ کیلومتر شاهراه ولایتی و یک هزار و ۷۰۰ کیلومتر دیگر جاده روستایی می‌شود. حدود نیمی از این جاده‌ها ویران، تخریب شده و یا هم خامه‌اند.

وزارت احیا و انکشاف دهات گفته است که از سال ۲۰۰۱ میلادی تا اکنون حدود سه هزار کیلومتر جاده حلقه‌ای که ۱۶ ولایت را به هم وصل می‌کند، ساخته شده است.

دکمه بازگشت به بالا