بیش از ۵۰۰ جسد از یک شفاخانه در ایالت پنجاب پاکستان کشف شد

گزارش‌‌ها حاکی از آن است که بیش از ۵۰۰ جسد از یک شفاخانه در شهر ملتان ایالت پنجاب پاکستان کشف شده است.

گزارش‌ها می‌رسانند که این اجساد روز پنج‌شنبه، ۲۱ میزان، از سقف شفاخانه «نشتر» در شهر ملتان ایالت پنجاب پاکستان کشف شده است.

گفته می‌شود که این اجساد به دلیل پوسیده‌ شدن و پخش بوی به اطراف این شفاخانه، کشف شده‌اند.

تاهنوز هویت این اجساد مشخص نشده است؛ اما گفته می‌شود که با توجه به نوع پوشش آن‌ها که قمیس و تنبان‌های بزرگ بلوچی است، احتال می‌رود که آن‌ها متعلق به بلوچ‌های پاکستان باشند.

فعالان بلوچ در پاکستان می‌گویند که احتمال دارد این اجساد مربوط به گم‌شده‌گان بلوچی باشند که به گفته آن‌ها توسط دستگاه اطلاعاتی و ارتش پاکستان ربوده و سپس کشته شده باشند.

دولت پاکستان مدعی شده است که زمان زیادی از آوردن این اجساد به شفاخانه برای انجام آزمایشات طبی سپری شده است؛ اما فعالان سیاسی بلوچ، سند و پشتون با توجه به پوشش اجساد و تعداد آن‌ها، این ادعای دولت پاکستان را کذب و سرپوشی بر آن‌چه آن‌ها جنایت ضد بشری نهاد‌های نظامی و اطلاعاتی این کشور می‌خوانند، دانسته‌اند.

داکتران و دانش‌جویان طبی شفاخانه مذکور در کنفرانسی که در مورد این موضوع در شبکه‌های اجتماعی برگزار شده بود، این ادعای دولت پاکستان را تکذیب کرده‌اند.

این داکتران و دانش‌جویان گفته‌اند که در طول زمان تحصیل و کارشان در این شفاخانه، ندیده‌اند که بیش از یک یا دو جسد برای آزمایش به آن‌جا آورده شده باشد.
آن‌ها همچنان افزوده‌اند اجسادی که برای آزمایشات در این شفاخانه آورده شده‌اند، مشخصات‌شان نزد سازمان‌های مربوطه ثبت شده است؛ اما این سازمان‌ها در مورد پیدا شدن این ۵۰۰ جسد سکوت و به گفته آن‌ها تنها به بیانیه‌ دروغین بسنده کرده‌اند.

کشف اجساد در پاکستان بی‌پیشینه نیست. پیش از این در سال‌ ۲۰۱۴ میلادی در منطقه توتک خضدار ایالت بلوچستان نیز یک گور دسته‌جمعی که ۱۶۸ جسد در آن دفن بود، کشف شده بود.

دکمه بازگشت به بالا