بیش از یک میلیون تن در فرانسه در اعتراض به طرح جدید بازنشسته‌گی به جاده‌ها ریختند

نزدیک به ۱.۲۷ میلیون تن در اعتراض به طرح دو سال افزایش سن بازنشسته‌گی در فرانسه به جاده‌ها برآمدند.

به نقل از آسوشیتدپرس، وزارت داخله فرانسه روز سه‌شنبه، ۳۱جنوری، گفته است که مردم زیادی در اعتراضات گسترده علیه برنامه‌های جدید امانویل مکرون، رییس‌جمهور فرانسه، برای افزایش دو سال سن بازنشسته‌گی به خیابان‌ها برآمده‌اند.

وزارت داخله فرانسه میزان مشارکت در اعتراضات را بی‌پیشینه خوانده است.

در همین حال، الیزابت بورن، نخست‌وزیر فرانسه، گفته است که دولت او «سوالات و تردیدها» در مورد دو سال افزایش سن بازنشسته‌گی را می‌شنود.

هشت اتحادیه کارگری اعلام کرده‌اند که در روزهای ۷ و ۱۱ فبروری اعتراضات سراسری را در پیوند به این طرح به راه خواهند انداخت.

پاتریشیا دروون از اتحادیه نیروی کارگری که در یک نمایش عمومی و نادر، برای همبسته‌گی در کنار همکاران دیگر اتحادیه‌ها ایستاده بود، گفت: «در مواجهه با رد گسترده، دولت باید اصلاحات خود را پس بگیرد.»

در همین حال، استانیسلاس گورینی، وزیر خدمات عمومی فرانسه، در واکنش به تهدید اتحادیه‌های کارگری در یک برنامه تلویزیونی شبکه سی‌نیوز گفت که اعتصاب‌های سراسری در کشور روند معمول دولت را مختل نخواهد کرد.

گفتنی است که اعتراضات به قوانین بازنشسته‌گان با این‌ پیمانه در فرانسه بی‌پیشینه است و دولت ظاهراً باید به اعتراضات صنف‌های کارگری پاسخ مناسب ارایه کند.

دکمه بازگشت به بالا