بیش از یک هزار نیروی امنیتی برای رهایی از زندان منتظر فرمان غنی هستند

۸صبح، کابل: لوی‌سارنوالی فهرست زندانیان نیروهای امنیتی و دفاعی کشور را که قرار است از فرمان عفو رییس جمهور به مناسبت صدمین سالیاد استرداد استقلال افغانستان بهر‌ه‌مند شوند، به ریاست جمهوری فرستاده است.

جمشید رسولی، سخنگوی لوی‌سارنوالی روز پنج‌شنبه، هفدهم اسد در یک نشست خبری گفت که فهرست نیروهای امنیتی در زندان‌ها تهیه و به ریاست جمهوری فرستاده شده است. او افزود: «در صورت صدور فرمان از جانب مقام عالی ریاست جمهوری در این زمینه، احتمالاَ حدود یک هزار تن از نیروهای امنیتی و دفاعی کشور که به ارتکاب جرایم مختلف در زندان‌ها به سر می‌برند، رها و به خانواده‌های‌شان خواهند پیوست.»

به گفته او، بر اساس فیصله شورای عالی حاکمیت قانون، کمیسیون مشترک نهادهای دولتی به شمول دادگاه عالی، وزارت داخله، ریاست عمومی امنیت ملی، وزارت عدلیه و اداره لوی‌سارنوالی، یک فهرست از نیروهای امنیتی در بند را که مستحق عفو و تخفیف هستند، تهیه کرده است.

رسولی در ادامه گفت که این کمیسیون در کنار ترتیب فهرست زندانیان نیروهای امنیتی، سایر زندانیان را که می‌توانند شامل فرمان عفو و تخفیف رییس جمهور به مناسبت صدمین سالگرد استقلال کشور شوند، نیز تهیه و به ریاست جمهوری فرستاده است.

سخنگوی لوی‌سارنوالی هم‌چنان گفت که نیروهای امنیتی در بند شامل‌ ۹۴۵ پولیس، ۴۵۵ نیروی ارتش، ۸۲ کارمند امنیت ملی و ۱۱۲ نفر پولیس سرحدی، محلی و نظم عامه هستند.

به گفته آقای رسولی، این افراد به دلیل ارتکاب جرایم مرتبط به وظیفه، سرقت و فریب‌کاری در زندان به سر می‌برند. وی هم‌چنان افزود که شمار دیگر از نیروهای امنیتی که به دلیل جرایم قتل زندانی شده‌اند، در این فهرست شامل نیستند.

پیش از این نیز حکومت در فرمان‌ها به مناسب تجلیل از روزهای عید و استرداد استقلال کشور، شماری از زندانیان را از زندان‌ها آزاد ساخته است.

دکمه بازگشت به بالا