متقی و قمی در مورد حقابه گفت‌وگو کردند

۸صبح، کابل: در اوج اختلافات میان طالبان و مقام‌های دولت ایران بر سر حقابه این کشور از دریای هیرمند، امیر خان متقی، سرپرست وزارت امور خارجه طالبان و محمد حسن کاظمی قمی، سفیر و نماینده ویژه ایران در امور افغانستان، باهم دیدار کردند.

حافظ ضیا احمد، معاون سخنگوی وزارت امور خارجه طالبان روز شنبه، ۶ جوزا، در رشته توییتی، از دیدار امیرخان متقی، و قمی، خبر داده است.

این دیدار در وزارت امور خارجه طالبان در کابل انجام شده است.

ضیا احمد گفته که در این دیدار آقای قمی در مورد موضع‌گیری ایران در نشست ویژه سازمان ملل متحد در دوحه قطر که در آغاز ماه‌جاری میلادی برگزار شد به متقی، وضاحت داده است.

به گفته ضیا احمد، از سرگیری تبادله زندانیان افغان، روند اعدام متهمان به‌ویژه شهروندان افغانستان و صدور ویزه ایران به افغان‌ها از بحث‌های مطرح‌های شده میان متقی و قمی بوده است‌.

معاون سخنگوی وزارت امور خارجه طالبان همچنان تاکید کرده که امیرخان متقی، برحل اختلاف‌ نظر‌ها میان این گروه و دولت ایران از راه گفت‌وگو تاکید کرده است.

هرچند وزارت خارجه طالبان از مطرح شدن موضوع حقابه ایران از دریای هیرمند در دیدار امیرخان متقی، و محمد حسن کاظیمی قمی، خبر داده، اما در مورد جزئیات بیشتر نداده است.

دولت ایران و سفارت این کشور در کابل هنوز در مورد این دیدار چیزی نگفته‌اند.

در بیشتر از ۱۰ روز اخیر سطح تنش‌های لفظی میان مقام‌های دولت ایران و طالبان بر سر حقابه ایران تا سطح اخطار پیش رفته است.

رییس جمهور ایران به طالبان اخطار داد که اگر حقابه این کشور از دریای ایران پرداخت نشود، این گروه حق گلایه را نخواهد داشت.

از جانب دیگر، در پی مطرح شدن بحث کمبود آب دریای هیرمند از سوی طالبان، وزیر امور خارجه ایران خواستار سنجش مقدار آب این دریا از سوی هیئت مشترک فنی شده است.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان در تازه‌ترین اظهاراتش گفته است که براساس معاهده حقابه ایران، این کشور حق بازدید و سنجش مقدار آب دریای هیرمند را ندارد و ممکن آنان به هیئت ایرانی اجازه بازدید از بند آب را ندهند.

دکمه بازگشت به بالا