حرکت سرنوشت: آزادی‌ بیان در افغانستان نابود شده است

۸صبح، کابل: حرکت سرنوشت، از جریان‌های تازه تاسیس شده در آلمان، می‌گوید که در پی تسلط طالبان بر افغانستان، آزادی‌ بیان در این کشور نابود شده است.

این جریان که خود را مدافع آرمان‌های تمدنی و هویتی مردم افغانستان می‌داند، روز جمعه‌، ۸ ثور، در کنفرانسی وضعیت آزادی‌ بیان در افغانستان را با حضور شماری از فرهنگیان، روزنامه‌نگاران و فعالان حقوق‌ بشر، به بررسی گرفته است.

در قطعنامه پایانی این کنفرانس آمده است: «از زمانی که طالبان در افغانستان تسلط پیدا کرده‌اند، تمام ارزش‌های انسانی، دموکراسی و حقوق بشری به‌شمول آزادی بیان و رسانه‌ها زیر پا و نابود شده است.»

بربنیاد این قطعنامه، ۷۰ درصد رسانه‌ها در افغانستان از فعالیت باز مانده‌اند و صدها خبرنگار از سوی طالبان تعقیب، بازداشت، شکنجه و در مواردی کشته شده‌اند. همچنان هزاران خبرنگار مجبور به ترک کشور شده و نشرات رسانه‌ها در حال حاضر به‌گونه روش‌مند و با حضور نماینده‌گان طالبان در اتاق‌های خبر، مورد سانسور قرار می‌گیرد.

به باور جریان حرکت سرنوشت، آزادی‌ رسانه‌ها در حال حاضر در افغانستان بیش از هر زمان دیگر محدود شده و خبرنگاران با انواع مختلف خشونت روبه‌رو هستند.

حرکت سرنوشت با انتقاد از جامعه جهانی و نهادهای حامی رسانه‌ها گفته است که هم‌اکنون ۴۰۰ خبرنگار از ترس طالبان در کشورهای مختلف از جمله پاکستان، ایران، تاجیکستان و ترکیه در وضعیت رقت‌بار به‌سر‌ می‌برند.

اشتراک‌کننده‌گان این کنفرانس از اتحادیه اروپا به‌ویژه دولت آلمان خواسته‌اند که روند رسیده‌گی به پرونده‌های خبرنگاران زیر تهدید در افغانستان را سرعت ببخشد.

این در حالی است که دولت آلمان اخیراً در پی آنچه دستبرد و سوءاستفاده در روند تخلیه عنوان می‌کند، روند انتقال شهروندان در معرض خطر افغانستان از ایران و پاکستان را متوقف کرده است.

دکمه بازگشت به بالا