ندیم امیری؛ ستاره‌ای که از بین جنگ و آواره‌گی ظهور کرد

امان‌الله قیصاری، مفسر ورزش

دنیای عجیبی است، درست در زمانی که کابل غرق در خون و آتش است و مردم پایتخت افغانستان از انتحاری‌های پی‌در‌پی درمانده و خسته‌اند، یک پسر مهاجر در بالاترین سطح فوتبال جهان و در یکی از معتبرترین لیگ‌های جهان می‌درخشد و با هنرش چشم‌ها را به خود خیره می‌کند.

ندیم امیری، بازیکنی که این روزها در بوندسلیگا می‌درخشد، فرزند همین سرزمین است. بازیکنی با اصالتی از سرزمین زخم‌خورده‌ی افغانستان که حالا در بایر لورکوزن حضور دارد.

پدر و مادر او در دهه هشتاد افغانستان جنگ‌زده را به مقصد اروپا ترک کردند و در آلمان اقامت گزیدند.  ندیم در ۲۶ اوکتوبر ۱۹۹۶ در منطقه لودویگشافن آلمان به دنیا آمد. او با تلاش‌های والدینش فوتبال را به صورت آکادمیک فرا گرفت. حضور در تیم‌های رده‌های سنی هافنهایم از سال ۲۰۱۲ و عمل‌کرد فوق‌العاده او در تیم‌های پایه این تیم، باعث شد تا در سال ۲۰۱۵ به تیم بزرگسالان راه یابد. امیری در فصل ۲۰۱۴ – ۲۰۱۳ با هافنهایم قهرمان مسابقات بوندسلیگا در رده سنی زیر ۱۹ سال شد.

فوتبال امروز فراتر از یک ورزش، یک صنعت و یک علم است و برای رسیدن به موفقیت در مستطیل سبز نیاز به برنامه‌ریزی و فراهم ساختن امکانات سخت‌افزاری مناسب است. ندیم امیری با برنامه‌ریزی مناسب، استفاده از امکانات خوبی که در فوتبال پایه آلمان است و هم‌چنین آموزش تحت نظر مربیان کاربلد و باسواد فوتبالی، توانست استعداد خود را به نمایش بگذارد و بدرخشد.

این هافبک تهاجمی تا پایان فصل قبل ۱۰۶ بار با پیراهن هافنهایم برابر حریفان در بوندسلیگا قرار گرفت و در این تعداد بازی موفق شد ۱۱ گول برای این تیم به ثمر برساند.

ندیم امیری که از سال ۲۰۱۷ به عضویت تیم ملی زیر ۲۱ ساله‌های آلمان در‌آمد، یک قهرمانی و یک نایب قهرمانی اروپا در این رده سنی را در کارنامه خود دارد. آلمان با درخشش او در تابستان جاری به بازی پایانی مسابقات زیر ۲۱ ساله‌های اروپا رسید و او زننده تک گول ژرمن‌ها در آن مسابقه برابر اسپانیا بود. اگر‌چه آلمان فینال را با حساب دو بر یک به حریف خود واگذار کرد، اما برنده تورنمنت کسی جز ندیم امیری نبود که چهار گول در این مسابقات به ثمر رساند تا بیش‌تر از قبل زمزمه‌های انتقال او به تیم‌های مطرح اروپایی بر سر زبان‌ها باشد. اما ندیم شاید عاقلانه‌ترین تصمیم را گرفت و در فصل جاری مسابقات اروپا به بایرلورکوزن که از تیم‌های مطرح و مدعی فوتبال آلمان است، پیوست تا قدم‌به‌قدم خود را به تیم‌های باشگاهی صاحب نام جهان نزدیک کند. امیری که با قرار‌دادی پنج‌ساله به بایرلورکوزن پیوسته است، در این تیم لباس شماره ۱۱ را بر تن می‌کند.

امیری تا به حال موفق به پوشیدن پیراهن تیم ملی بزرگسالان آلمان نشده است و همین اتفاق خیلی‌ها را امیدوار به حضور او در ترکیب تیم ملی افغانستان کرده است.  او می‌تواند بین افغانستان و آلمان یک تیم را انتخاب کند که با توجه به سطح بالای فوتبال این بازیکن حتا اگر او  پیراهن تیم ملی آلمان را بر تن کند، برای ما همان ندیم امیری خواهد بود؛ همان ندیمی که رگ و ریشه‌ای از این خاک دارد و عطر وطن را می‌شود با هنرمایی‌هایش در زمین بازی استشمام کرد. 

با هر گولی که ندیم می‌زند‌، مردم سرزمین مادری‌اش احساس غرور می‌کنند و از عمق دل می‌خندند. او با هر قدمی که به سوی موفقیت بر‌می‌دارد، یک ملت را شادمان می‌سازد.

ندیمی که با همت پدر و مادرش به بالاترین سطح فوتبال جهان رسیده است، نماینده نسلی است که می‌توانست اتفاقات خوبی را برای این سرزمین رقم بزند؛ نسلی که اکنون می‌بیند، می‌سوزد و از بین می‌رود.

کاش این سرزمین آن‌قدر آرام شود که روزی ندیم امیری‌ها از همین سرزمین ظهور و از همین سرزمین در رخدادهای بین‌المللی نماینده‌گی کنند.

دکمه بازگشت به بالا