اعتراض باشندگان ننگرهار در پیوند به کشته شدن چهار عضو یک خانواده در این ولایت

۸صبح، کابل: مقام‌های محلی در ولایت ننگرهار می‌گویند، چهار غیرنظامی در پی حمله نیروهای امنیتی شب گذشته در حوزه چهارم شهر جلال‌آباد کشته شده‌اند. به گفته سخنگوی والی ننگرهار، کشته‌شدگان اعضای یک خانواده اند.

عطاالله خوگیانی، سخنگوی والی ننگرهار به ۸ صبح گفت که این عملیات توسط نیروهای «۰۲» راه‌اندازی شده بود. قطعه ۰۲ امنیتی اما گفته که در این عملیات ۵ تن از افراد گروه داعش کشته شده‌اند. این قطعه نظامی جزو نیروهای ریاست عمومی امنیت ملی است و از حمایت نیروهای امریکایی برخوردار می‌باشند.

با این حال دفتر ولایت ننگرهار با ابراز نگرانی از هدف قرار گرفتن غیرنظامیان، از رییس جمهوری کشور خواسته که یک هیت با صلاحیت را جهت بررسی این موضوع تعیین کند.

به دنبال کشته شدن این افراد، مردم در شهر جلال‌آباد به جاده‌ها برآمدند و با راه‌اندازی اعتراضات خواستار بازداشت عاملان این رویداد شده‌اند. مردم خشمگین اجساد قربانیان را در برابر دفتر ولایت ننگرهار انتقال داده و مدعی اند که قربانیان از حامیان دولت بودند.

موضوع تلفات افراد ملکی بارها تا کنون خبرساز شده است. پیش از این شماری از غیرنظامیان در ولایت پکتیا نیز هدف قرار گرفته بود. به تاریخ بیستم ماه اسد بود که گزارش شد در پی راه‌اندازی یک عملیات از سوی نیروهای امنیت ملی در ولایت پکتیا، شماری از افراد ملکی آسیب دیده‌‌اند.  پس از آن دفتر شورای امنیت ملی با نشر خبرنامه‌ای اعلام کرد که درباره تلفات افراد ملکی در ولسوالی زرمت ولایت پکتیا تحقیق می‌کند. نتیجه این تحقیق تا کنون همگانی نشده است.

از سویی هم بر بنیاد یک گزارش یوناما که اواخر ماه جولای نشر شد، نیروهای حامی حکومت در شش ماه نخست سال روان در مقایسه با مخالفان مسلح دولت شمار بیشتری از افراد ملکی را به قتل رسانده‌اند.

در گزارش آمده بود که در شش ماه نخست امسال، نیروهای امنیتی افغان و متحدان خارجی آن‌ها باعث مرگ ۷۱۷ فرد ملکی شده‌اند، در حالی که حملات و درگیری‌های شورشیان به مرگ ۵۳۱ فرد ملکی انجامیده است. در مجموع ۱۳۶۶ فرد ملکی در مناقشات کشته شده‌اند که به این ترتیب شمار قربانیان ملکی در مقایسه با همین دوره زمانی در سال گذشته ۲۱ درصد کاهش داشته است.

دکمه بازگشت به بالا