شورای امنیت ملی: مبارزه با داعش نیاز به اجماع جهانی دارد

۸صبح، کابل: یک روز پس از آن‌که محمداشرف غنی، رییس جمهور کشور از مردم خواست تا علیه هیولای تروریسم و گروه داعش بسیج شوند، شورای امنیت ملی می‌گوید که تهدید گروه داعش، افغانستان، منطقه و جهان را با خطر روبه‌رو کرده است و مبارزه با تهدید این گروه نیاز به اجماع ملی، منطقه‌ای و جهانی دارد.

کبیر حقمل، سخنگوی شورای امنیت ملی، روز سه‌شنبه، بیست‌ونهم اسد، در یک پیام تصویری که به رسانه فرستاده است، می‌گوید که گروه داعش عامل ده‌ها حمله مرگ‌بار علیه غیرنظامیان در افغانستان بوده است و به این ترتیب به یک تهدید جدی بدل شده است.

به گفته او، مبارزه با تهدید این گروه نیاز به هم‌آهنگی بیش‌تر در سطح ملی، مطنقه‌ای و جهانی دارد.

از جانب دیگر، عبدالله عبدالله، رییس اجرایی حکومت وحدت ملی، روز سه‌شنبه در جریان یک همایش‌ انتخاباتی «ثبات و هم‌گرایی» در کابل گفت که دلیل حضور گروه داعش در افغانستان جنگ و اصرار گروه طالبان به تدوام جنگ است.

نگرانی شورای امنیت ملی در حالی مطرح می‌شود که گروه داعش در اوایل هفته جاری یک حمله مرگ‌بار انتحاری را به یک مراسم عروسی در غرب شهر کابل راه‌اندازی کرد که در نتیجه آن ۶۳ نفر کشته و ۱۸۲ نفر زخمی شدند. همه قربانیان غیرنظامیانی بودند که در این جشن عروسی شرکت بودند. در میان کشته‌ها و زخمیان این رویداد کودکان و زنان نیز شامل هستند.

به دنبال این حمله مرگ‌بار، هرچند که مقام‌های امنیتی و حکومتی گروه طالبان را مسوول دانستند، اما محمداشرف غنی در مراسم صدمین سال استقلال کشور از مردم خواست تا علیه گروه داعش و تروریستان بسیج شوند و شمشیر از نیام بکشند.

دکمه بازگشت به بالا