دبیر کل ناتو: به توافق صلح در افغانستان نزدیک شدیم

۸صبح، کابل: دبیر کل سازمان پیمان اتلانتیک شمالی یا ناتو می‌گوید که نسبت به هر زمان دیگر امکان رسیدن به یک توافق صلح در افغانستان فراهم شده است.

ینس استولتنبرگ، دبیر کل ناتو که روز سه‌شنبه، پانزدهم اسد در یک نشست خبری در زیلاند نو صحبت می‌کرد، گفت: «ما اکنون یک فرصت واقعی برای صلح در افغانستان را می‌بینیم و از هر زمان دیگری به توافق صلح نزدیک‌تر هستیم.»

دبیر کل ناتو هم‌چنان گفته است که با ادامه گفت‌وگوها در قطر میان نماینده‌گان و گروه طالبان احتمال برقراری صلح واقعی در افغانستان وجود دارد. به گفته او، ناتو از تلاش‌های صلح در افغانستان حمایت می‌کند. 

با این حال، هشتمین دور مذاکرات امریکا و گروه طالبان در دوحه، پایتخت قطر جریان دارد. زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان پس از سه روز مذاکراه با طالبان اعلام کرده است که پیش‌رفت «عالی» در گفت‌وگوهای صلح به دست آمده است. زلمی خلیل‌زاد که برای تقویت اجماع بین‌المللی صلح به دیدار مقام‌های هندی رفته، گفته است که همکاران او در هیأت مذاکره‌کننده امریکا گفت‌گوها را به پیش می‎برند و در روزهای آینده روی جزییات فنی توافق‌نامه نهایی صلح کار می‌کنند.

این در حالی است که حکومت افغانستان نیز یک هیأت ۱۵ نفری را پیش‌برد مذاکره با گروه طالبان تشکیل داده است. تاکنون هرچند نام‌های هیأت مذاکره‌کننده دولت رسانه‌ای نشده است، اما وزارت دولت در امور صلح افغانستان گفته است که هیأت مذاکره‌کنننده دولت از همه جهت‌ها نماینده‌گی می‌کند و در آن افراد شایسته گماشته شده است.

 

دکمه بازگشت به بالا