نزدیک به ۴۰۰ هزار نفر در جریان امسال میلادی در افغانستان بیجا شده‌اند

۸صبح، کابل: مقام‌ها در وزارت مهاجرین و عودت‌کننده‌گان می‌گویند که از شروع سال جاری میلادی تا کنون (حدود هشت ماه) نزدیک به ۴۰۰ هزار نفر در کشور بیجا شده‌اند. عوامل اصلی بیجاشدن این شمار جمعیت، جنگ، حوادث طبیعی و خشک‌سالی عنوان شده است.

عبدالباسط انصاری، مشاور مطبوعاتی وزارت مهاجرین و عودت‌کننده‌گان، روز یک‌شنبه سوم سنبله به روزنامه ۸صبح گفت که این وزارت در جریان امسال میلادی ۳۸۷ هزار و ۹۰۵ نفر را به حیث بیجاشده داخلی ثبت کرده است. از این میان، به گفته او، تنها ۱۲۹ هزار و ۳۳۵ نفر آن‌ها موفق به بازگشت به محلات اصلی زنده‌گی خود شده‌اند. وزارت مهاجرین در همکاری با سازمان‌های بین‌المللی تنها برای ۹ هزار و ۹۴ خانواده این شمار بیجاشده‌ کمک عاجل فراهم کرده است.

طبق معلومات مشاور مطبوعاتی وزارت مهاجرین و عودت‌کننده‌گان، جنگ در جریان نزدیک به هشت ماه گذشته باعث بیجاشدن ۳۳ هزار و ۷۶۱ نفر در کشور شده است. به گفته او، بیجاشده‌گان جنگی به ولایات کنر، بغلان، فراه، ننگرهار، بادغیس، هلمند، سرپل، قندهار، کندز و فاریاب تعلق دارند. از این میان تنها ۱۰ هزار و ۳۱۲ نفر آن‌ها به محلات اصلی زنده‌گی خود برگشته‌اند. سایر آن‌ها هنوز هم در آواره‌گی به سر می‌برند.

عودت نزدیک به ۳۰۰ هزار مهاجر

وزارت مهاجرین و عودت‌کننده‌گان هم‌چنان از عودت نزدیک به ۳۰۰ هزار مهاجر افغان از کشورهای مختلف جهان از آغاز سال جاری میلادی تا کنون خبر می‌دهد. عبدالباسط انصاری می‌گوید که در حدود هشت ماه گذشته ۲۹۵ هزار و ۲۹ نفر مهاجر افغان از کشورهای مختلف به کشور عودت کرده‌اند. طبق معلومات انصاری، از این میان ۱۵۵ هزار و ۳۹۰ نفر به صورت اجباری و ۱۳۹ هزار و ۶۳۹ نفر دیگر به صورت داوطالبانه وارد کشور شده‌اند.

طبق معلومات وزارت مهاجرین، از ایران ۱۵۰ هزار و ۳۲۱ نفر به صورت اجباری و ۱۱۵ هزار و ۹۲۹ نفر به صورت داوطلب به کشور عودت کرده‌اند. شمار مهاجرینی که از پاکستان به صورت اجباری به افغانستان برگشت خورده‌اند به ۴ هزار و ۴۴۳ نفر می‌رسد. هم‌چنان ۱۱ هزار و ۸۶۵ مهاجر دیگر افغان نیز به صورت داوطلبانه از پاکستان به کشور برگشته‌اند.

مشاور مطبوعاتی وزارت مهاجرین و عودت‌کننده‌گان رقم مهاجرینی که به صورت اجباری از کشورهای اروپایی به افغانستان برگشت داده شده‌اند را ۶۱۳ نفر اعلام کرد. به گفته عبدالباسط انصاری، ۱۹۶ مهاجر دیگر افغان نیز به صورت داوطلبانه از کشورهای اروپایی به کشور برگشته‌اند.

طبق معلومات وزارت مهاجرین و عودت‌کننده‌کان از شروع ۲۰۰۲ تا کنون نزدیک به ده میلیون مهاجر افغان از کشورهای مختلف جهان به کشور عودت کرده‌اند.

نبود کار و سرپناه و هم‌چنان عدم دسترسی به خدمات صحی و آموزش از مشکلات عمده مهاجرین عودت‌کننده به کشور هستند.

پیشتر وزارت مهاجرین گفته بود که دست‌کم هفت میلیون تن از بیجاشده‌گان داخلی و مهاجرین عودت‌کننده نیاز به آموزش دارند. این وزارت گفته بود که وزارت معارف برای آموزش این شمار بیجاشده و عودت‌کننده بودجه اختصاص نداده است.

به تازه‌گی امریکا ۱۲۵ میلیون دالر برای رسیده‌گی به بیجاشده‌گان و عودت‌کننده‌گان در افغانستان کمک کرده است.

وزارت مهاجرین از این کمک امریکا قدردانی کرده است.

امریکا سال گذشته میلادی ۱۱۰ میلیون دالر در این بخش به افغانستان کمک کرده بود.

دکمه بازگشت به بالا