غنی به همسایه‌ها: با ترانزیت سیاست نکنید

۸صبح، کابل: محمداشرف غنی، رییس جمهور، می‌گوید همسایه‌گان افغانستان باید بدانند که «ترانزیت آزاد» به نفع همه است و به همین دلیل مسیرهای ترانزیتی را به ابزار سیاسی بدل نکنند.

او که روز چهارشنبه، بیستم سنبله، در برنامه تجلیل از ارسال نخستین محموله صادراتی افغانستان به چین در ارگ صحبت می‌کرد، از کشورهای همسایه دعوت کرد که همانند افغانستان جرأت به خرج بدهند و مسیرهای ترانزیتی را بگشایند. او هرچند به صورت مشخص از کشوری نام نبرد، اما افغانستان بیش‌ترین درد سر را در مسیرهای ترانزیتی منتهی به پاکستان دارد.

افغانستان برای نخستین‌بار یک محموله با وزن یک هزار و ۱۰۰ تُن را که شامل سنگ تالک نیز می‌شد، از طریق بندر حیرتان به اوزبیکستان و قزاقستان و از آن‌جا به چین صادر کرده است.

رییس جمهور ارسال نخستین محموله صادراتی به کشور چین را یک تحول بنیادین خواند و گفت که این تحول مدیون زحمت دهقانان و معدن‌کاران کشور است. او در ادامه تصریح کرد که دولت به تنهایی و بدون همکاری سکتور خصوصی موفق به انجام این کار نمی‌شد.

آقای غنی در عین حال افزود: «چیزی که برای ما مهم است، این است که عواید و مصارف ما باید بیلانس باشد. ما مملکتی بودیم که تمام مصارف ما از کمک‌های خارجی تأمین می‌شد. در این‌جا به تغییر دیدگاه نیاز است.»

رییس جمهور غنی که ارسال نخستین محموله تولیدات افغانستان به چین را یک تحول می‌خواند، می‌گوید که برای بیلانس صادرات و واردات باید یک برنامه چهارساله تهیه و براساس آن در چهار سال صادرات و واردات متوازن شود. او‌ هم‌چنان می‌گوید که در ۱۰ سال آینده باید افغانستان «پنج چند» وارداتش، صادرات داشته باشد. به گفته آقای غنی، در هژده سال گذشته کمک‌های خارجی بدون هیچ نوع دیدگاه صادراتی به مصرف رسیده است، در حالی ‌که افغانستان از سرمایه غنی «آب و زمین» برخوردار است، اما یک دهم شهروندانش در فقر زنده‌گی می‌کنند.

رییس جمهور غنی در این نشست بر لزوم فراگیر شدن دیدگاه «صادرات‌محور» در ادارات و بخش خصوصی تأکید کرد و گفت که افغانستان نمی‌تواند همیشه یک کشور وارداتی باقی بماند.

این در حالی است که حجم واردات افغانستان و ارزش آن بسیار بلند است و به همین دلیل جزء کشورهای وارداتی به شمار می‌رود.

دکمه بازگشت به بالا