بانک‌نوت‌های تازه چاپ شده افغانی وارد بازار می‌شود

۸صبح، کابل: توماس وست، نماینده ویژه امریکا برای افغانستان، می‌گوید که بانک‌نوت‌های تازه چاپ شده افغانی جایگزین بانک‌نوت‌های کهنه می‌شود و به زودی وارد بازار خواهد شد.

او که روز جمعه، ۲۹ میزان، در یک نشست مجازی صحبت می‌کرد، گفت که امریکا با سازمان‌های بین‌المللی، به ویژه بانک جهانی و بانک توسعه آسیایی در این زمینه کار می‌کند.

بانک مرکزی تحت مدیریت طالبان نیز در اطلاعیه‌ای خبر داده است که به‌زودی روند انتقال بانک‌نوت‌های چاپ شده جدید به افغانستان آغاز می‌شود.

به گفته وست، امریکا تلاش دارد که ۱.۵ میلیارد دالر برای استفاده در بخش‌های کشاورزی و غذا، بهداشت، آموزش و امرار معاش، برای مقابله با بحران وخیم انسانی، در افغانستان فراهم شود.

او افزود، با توجه به این‌که نظام بانکی در افغانستان از نظام جهانی جدا شده است، امریکا بر «اولویت نقل و انتقالات» پولی تاکید دارد.

او همچنان گفته که تصمیم انتقال و جاگزینی پول‌های فرسوده با پول جدید، به روز پنج‌شنبه گرفته شده است، اما او افزود که تاریخ دقیق عرضه آن در بازار را نمی‌داند.

براساس معلومات منابع، قرارداد چاپ این بانک‌نوت‌ها که مقدار آن حدود صد میلیارد افغانی گفته می‌شود، توسط حکومت قبلی با یک شرکت فرانسوی که از گذشته‌ها نیز پول افغانستان را چاپ می‌کرد، عقد شده بود.

هنوز مشخص نیست که هزینه چاپ بانک‌نوت‌های جدید که مقدار آن حدود صد میلیارد افغانی گفته شده، توسط امریکا پرداخت شده است یا توسط طالبان.

در حال حاضر میلیاردها افغانی پول فرسوده در بازارهای کشور در جریان می‌باشد که روند داد‌وستد تجاری و خریدوفروش روزمره را با مشکلات زیادی مواجه کرده است.

پیش از این، در ۱۴ سپتامبر سال جاری، وزارت دارایی امریکا اعلام کرد که ۳.۵ میلیارد دالر از دارایی‌های مسدود شده بانک مرکزی افغانستان را به یک صندوق امانی در سوییس منتقل کند تا برای کمک به اقتصاد و بهبود وضعیت بشری در افغانستان به مصرف برسد.

دکمه بازگشت به بالا