نی معرفی روزنامه «اطلاعات روز» به لوی‌سارنوالی را یک کار شتاب‌زده خواند

۸صبح، کابل: نی یا نهاد حمایت‌‌کننده‌ی رسانه‌های آزاد افغانستان تصمیم کمیسیون بررسی شکایات و تخلفات رسانه‌ای مبنی بر معرفی کردن روزنامه اطلاعات روز به لوی‌سارنوالی را یک کار شتاب‌زده می‌داند. این نهاد از لوی‌سارنوالی می‌خواهد تا این پرونده را به کمیسیون بررسی شکایات و تخلفات رسانه‌ای مسترد کند تا روی آن غور بیش‌تر صورت بگیرد.

به‌ تازه‌گی روزنامه اطلاعات روز به دنبال نشر یک گزارش تحقیقی زیر عنوان «سرنوشت یک قرارداد چندصدمیلیونی در وزارت دفاع؛ ابهام و فساد» به لوی‌سارنوالی معرفی شده است. این روزنامه در ششم اسد با نشر این گزارش تحقیقی مدعی شد که وزارت دفاع ملی افغانستان، قرارداد «ترمیم اساسی جنراتورهای قطعات و جزوتام‌های مرکزی و قول‌اردوهای ساحوی اردوی ملی از بابت سال ۱۳۹۷» را به ارزش صدها میلیون افغانی برخلاف طرزالعمل تدارکات با یک شرکت خصوصی امضا کرده است. طبق این گزارش، شفافیت پروسه‌ی تدارکاتی قرارداد ترمیم اساسی جنراتورهای وزارت دفاع با شرکت مجتبا علی، با ابهام‌ها و موارد مشکوک مواجه است.

روزنامه اطلاعات روز اواخر هفته گذشته از معرفی شدن این روزنامه به لوی‌سارنوالی در پی شکایت شرکت مجتبا علی به کمیسیون بررسی شکایات و تخلفات رسانه‌ای خبر داد. با این حال، مجیب خلوتگر، رییس اجرایی نی روز شنبه، نهم سنبله، به روزنامه ۸صبح گفت که هدف از تشکیل کمیسیون بررسی شکایات و تخلفات رسانه‌ای قرار گرفتن این کمیسیون میان نهادهای عدلی و قضایی و رسانه‌ها است، زیرا نهادهای عدلی و قضایی حساسیت کار رسانه‌ای را درک کرده نمی‌توانند. او در ادامه افزود که ارسال پرونده روزنامه اطلاعات روز به لوی‌سارنوالی، نشان می‌دهد که کمیسیون بررسی شکایات و تخلفات رسانه‌ای بسیار با عجله تصمیم می‌گیرد و ماهیت کاری‌اش را زیر سوال برده است.

رییس اجرایی نی تصریح کرد که اکنون نهادهای عدلی و قضایی باید پرونده روزنامه اطلاعات روز را به کمیسیون بررسی شکایات و تخلفات رسانه‌ای مسترد کند. او از اعضای این کمیسیون نیز خواست تا با دقت بیش‌تر به شکایت‌ها رسیده‌گی کنند و نیز بدانند که احاله شکایت‌ها به نهادهای عدلی و قضایی وظیفه اساسی این کمیسیون نیست و نباید در این مورد بازی ابزاری صورت گیرد.

 با این حال، جمشید رسولی، سخنگوی لوی‌سارنوالی، می‌گوید که تاکنون پرونده روزنامه اطلاعات روز از سوی کمیسیون بررسی شکایات و تخلفات رسانه‌ای به این اداره نرسیده است. اما روزنامه اطلاعات روز بر اساس یک کاپی مکتوبی که این کمیسیون به سارنوالی فرستاده است، روز پنج‌شنبه هفته گذشته نوشته است: «این کمیسیون در مکتوب شماره ۹۰ خود که کاپی آن ‌را به اطلاعات روز فرستاده است، این روزنامه را ضمن این‌که به جزای تادیبی توصیه کرده، به دادستانی کل معرفی کرده است.» به نقل از منبع، کمیسیون بررسی شکایات و تخلفات رسانه‌ای در نامه‌ی خود به دادستانی کل نگاشته است: «بقیه موضوعات که شاکی خواستار پیگیری آن می‌باشد، شامل موارد حقوقی و جرمی است. بررسی آن از صلاحیت این کمیسیون نمی‌باشد بنا جهت بررسی بیش‌تر در پرتو قوانین نافذه کشور با ضماییم آن به شما گسیل است.»

مسوولان روزنامه اطلاعات روز گفته‌اند که در گزارش تحقیقی این نهاد که در ششم اسد، نشر شد، هیچ‌گونه تخطی رسانه‌ای صورت نگرفته است و کمیسیون بررسی شکایات و تخلفات رسانه‌ای در این مورد هیچ‌گونه سندی را از اطلاعات روز نخواسته است تا به رویت آن تصمیم بگیرد.

دکمه بازگشت به بالا