نظام‌الدین قیصاری برای دوستم خط‌و‌نشان کشید

۸صبح، کابل: نظام‌الدین قیصاری، فرمانده پیشین پولیس در ولسوالی قیصار ولایت فاریاب، در سخنانی در ولایت بلخ برای عبدالرشید دوستم، معاون اول ریاست جمهوری، خط‌ونشان کشید و او را به حساب‌گیری تهدید کرد.

نظام‌الدین قیصاری که از چهره‌های نزدیک به عبدالرشید دوستم به حساب می‌رفت، روز جمعه، پانزدهم سنبله، در یک محفل در بلخ در سخنانی دوستم را متهم کرد که در پی توطیه‌های او توسط نیروهای امنیتی گرفتار شده بود.

قیصاری شامگاه یازدهم سرطان پارسال توسط نیروهای دولتی از شهر میمنه، مرکز ولایت فاریاب، پس از درگیری مسلحانه با این نیروها بازداشت شد. او متهم است که مقامات بلندپایه نظامی را در یک جلسه امنیتی در شهر میمنه، توهین و به بستن و کشتن تهدید کرده است. هم‌چنان آزار و اذیت مردم از دیگر اتهاماتی است که علیه قیصاری مطرح شده است. قرار بود که پرونده او برای رسیده‌گی به لوی‌سارنوالی فرستاده شود، اما به دلایلی که روشن نیست این کار نشده است. قیصاری به تازه‌گی پس از رهایی از بند امنیت ملی، به ولایت بلخ رفته است.

او در سخنانی در میان هوادارانش در شهر مزارشریف، جنرال دوستم را به معامله‌گری متهم کرد و گفت که از دوستم بابت معامله‌گری‌اش در چهل سال گذشته، حساب می‌گیرد.

قیصاری افزود که جایگاه دوستم را تصاحب می‌کند و به گفته او، عبدالرشید دوستم نیز از این موضوع هراس دارد. او برای جنرال دوستم خط‌ونشان کشید و گفت که دوستم با مصرف یک میلیون دالر برنامه نابودی او را ریخته است، اما برعکس از دوستم حساب خواهد گرفت.

نظام‌الدین قیصاری هم‌چنان گفت که در روزهای آینده برنامه گسترده دارد و با مردم بیش‌تر صحبت می‌کند.

سال گذشته پس از بازداشت نظام‌الدین قیصاری، هواداران حزب جنبش ملی در ولایات فاریاب، جوزجان، سمنگان، سرپل، بلخ، بدخشان و بادغیس دست به تظاهرات گسترده زدند. این تظاهرات که برای بیست روز دوام کرد، باعث تعطیلی ادارات، بازارها و بنادر در شماری از این ولایات شد. با بازگشت عبدالرشید دوستم، معاون نخست ریاست جمهوری، از ترکیه این تظاهرات نیز پایان یافت. دوستم پس از چهارده ماه «تبعید» در ترکیه در اول اسد ۱۳۹۷ وارد کابل شد و در بدو ورود به این شهر از مردم خواست که به تظاهرات خود پایان بدهند و او قیصاری را رها می‌کند.

اما قیصاری مدعی است که او به توطیه دوستم بازداشت شده بود و برای رهایی او کاری نشده است. قیصاری یک بار پیش از این گفته بود که با دسته انتخاباتی «دولت‌ساز» وارد گفت‌وگو می‌شود. از لحن سخنان او در مزارشریف این طور برداشت می‌شد که گفت‌وگوهای او برای حمایت از تیم دولت‌ساز در انتخابات پیش‌ رو نتیجه داده است. تاکنون دوستم به صورت رسمی مورد سخنان قیصاری موضع‌گیری نکرده است.  

دکمه بازگشت به بالا