جشن نوروز؛ طالبان مانع رفتن باشنده‌گان هرات و غزنی به تفریح‌گاه‌ها شدند

۸صبح، هرات: منابع محلی در ولایت‌های هرات و غزنی می‌گویند که طالبان به باشنده‌گان این ولایت‌ها اجازه نداده‌اند تا برای تجلیل از روز نخست سال نو به تفریح‌گاه‌ها بروند.

منابع محلی در هرات روز سه‌شنبه، ۱ حمل، در صحبت با روزنامه ۸صبح می‌گویند که محتسبان امر به معروف و نهی از منکر طالبان از صبح امروز در دروازه‌های خروجی شهر از جمله شیدایی، کمرکلاغ، پل‌ هاشمی، پل‌ مالان و منطقه میرداوود حضور دارند و کسانی را که قصد رفتن به میله و تفریح را داشته باشند، برگشت می‌دهند.

یکی از باشنده‌گان هرات می‌گوید: «حوالی صبح امروز هنگامی که می‌خواستیم برای تفریح به ولسوالی کرخ برویم، طالبان به ما اجازه ندادند تا به‌خاطر میله به بیرون از شهر برویم.»

منابع در ولایت غزنی نیز می‌گویند که طالبان از تجمع باشنده‌گان این ولایت در ساحه موسوم به گذرگاه سخی در حومه‌ شهر به‌خاطر تجلیل از نوروز جلوگیری کرده‌اند.

به گفته منابع، همه‌ساله باشنده‌گان غزنی در روز اول سال با خانواده‌های‌شان در تپه‌های اطراف گذرگاه سخی جمع می‌شدند و میله می‌کردند؛ اما امسال طالبان خانواده‌هایی را که در این محل برای تفریح آمده بودند، متواری کرده‌اند.

طالبان تجلیل از نوروز را ممنوع اعلام کرده‌اند.

این گروه برخلاف‌ سال‌های قبل رخصتی روز اول سال را نیز لغو کرده است.

دکمه بازگشت به بالا