کوریای شمالی نخستین ماهواره شناسایی نظامی‌اش را پرتاب می‌کند

گارد ساحلی جاپان اعلام کرده است که دولت کوریای شمالی به این کشور اطلاع داده که در روزهای نزدیک ماهواره شناسایی نظامی‌اش را پرتاب خواهد کرد.

آسوشیتدپرس گزارش داده که پیونگ‌یانگ اوایل روز دوشنبه، ۲۹ می، این موضوع را به جاپان در همسایه‌گی‌اش اطلاع داده است.

در اطلاعیه‌ای که از سوی پیونگ‌یانگ با جاپان شریک شده گفته شده که قرار است از ۳۱ می تا ۱۱ جون این پرتاب انجام شود و بر آب‌های دریای زرد، دریای چین شرقی و شرق جزیره لوزون فلیپین، تاثیر بگذارد.

گفته می‌شود که گارد ساحلی جاپان به هدف ایمن شدن کشتی‌ها از سقوط آوارهای این پرتابه، هشدار ایمنی صادر کرده است.

ظاهراً کوریای شمالی برای این پرتاب از فناوری موشک‌های دوربرد استفاده می‌کند که براساس قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد، به‌‌کارگیری از آن ممنوع است.

هیروکازو ماتسونو، دبیر ارشد کابینه جاپان، پرتاب این موشک از سوی پیونگ‌یانگ را نقض قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد دانسته و آن را تهدید کننده امنیت کشورش، منطقه و جامعه بین‌المللی دانسته است.

در همین حال، یاسوکازا هامادا، وزیر دفاع جاپان، به نیروهایش دستور داده که هرگاه ماهوار یا زباله‌های آن وارد خاک این کشور شد، آن را ساقط کنند.

به گفته مقام‌های جاپان، این امکان وجود دارد که ماهواره مورد نظر کوریای شمالی از فراز جزایر غربی جاپان از جمله اوکیناوا، جایی که پایگاه‌های بزرگ نظامی امریکا در آن مستقر است، عبور کند.

این در حالی است که رسانه‌های کوریای شمالی گزارش داده‌اند که کیم‌جونگ اون، رهبر این کشور، ماهواره جاسوسی تمام شده را بازرسی و پرتاب آن را تایید کرده است.

پیش از این نیز آزمایش‌های موشکی کوریای شمالی با واکنش تند کشورهای غربی و همسایه‌گان این کشور روبه‌رو شده است.

دکمه بازگشت به بالا