تلاش‌های ناروی برای تعامل با طالبان نمی‌تواند زمینه صلح فراگیر در افغانستان را فراهم کند

۸صبح، کابل: انستیتیوت مطالعات استراتژیک افغانستان نشستی را در مورد بررسی دیپلماسی دولت ناروی در تعامل با طالبان راه‌اندازی کرد. اشتراک‌کننده‌گان این نشست بر ضرورت گفت‌وگوهایی تأکید کردند که منجر به صلح فراگیر شود.

این نشست جمعه‌شب، ۳۰ جدی، به صورت آنلاین برگزار شد. نصیر احمد فایق، سرپرست نماینده‌گی دایمی افغانستان در سازمان ملل، پروفیسور الیزابت آیدا، استاد دانشگاه در ناروی، یوسف غفورزی، سفیر افغانستان در اسلو، ویدا مهران، استاد دانشگاه، حبیبه سرابی و تابش فروغ در آن اشتراک داشتند.

یکی از اشتراک‌کننده‌گان نشست آنلاین انستیتیوت مطالعات استراتژیک افغانستان می‌گوید که مردم در مورد چگونه‌گی تعامل ناروی با طالبان و نیز برایند تعامل این کشور‌ با گروه طالبان سوال دارند.

تابش فروغ، از اشتراک‌کننده‌گان این نشست، می‌گوید که ممکن است تلاش‌های ناروی جنگ در افغانستان را «منجمد» کند، اما قطعاً نمی‌تواند راه صلح‌ فراگیر در افغانستان را هموار کند و نیز قادر به حل مشکلات بنیادی چون تشکیل دولت فراگیر و عدم رعایت حقوق بشر از سوی طالبان نیست.

پروفیسور آیدا، استاد دانشگاه ناوری، نیز با انتقاد از نحوه تعامل سازمان‌های بین‌المللی با گروه طالبان می‌گوید که گفت‌وگو و تعامل‌ با سطوح پایینی این گروه تأثیری روی آنچه در فکر رهبران رده اول طالبان‌ می‌گذرد، ندارد.

به گفته او، تلاش ناروی برای تعامل با طالبان مؤثر است؛ اما نمی‌تواند این گروه را مجاب به رعایت حقوق بشر کند.

نصیر احمد فایق، سرپرست نماینده‌گی دایمی افغانستان در سازمان ملل، نیز می‌گوید که جهان از جمله ناروی به حیث یک‌ کشور دموکراتیک باید در نظر بگیرد که طرف تعاملش گروهی است که به هیچ یک از ارزش‌های دموکراتیک پابند نیست.

او همچنان با اشاره به تلاش‌های ناروی و برگزاری نشست اسلو، می‌گوید که مردم افغانستان طی ۲۰ سال گذشته نسبت به گفت‌وگوهای صلح بی‌باور شده‌اند.

دولت ناروی سال گذشته یک نشست بین‌المللی را با دعوت از طالبان در اسلو راه‌اندازی کرد. آن نشست برابر بود با اعتراضات زنان در پی‌ محدودیت‌های طالبان که از سوی این گروه به‌شدت سرکوب شد.

در آن نشست همه کشورهای اشتراک‌کننده بر ضرورت تشکیل دولت فراگیر و‌ رعایت حقوق بشر به‌ویژه حقوق زنان تأکید کردند.

دکمه بازگشت به بالا