عمر البشیر: ۲۵ میلیون دالر از محمد بن سلمان دریافت کردم

دادگاه خارطوم اتهامات کسب غیرقانونی ارز خارجی و فساد اداری را به عمر البشیر، رییس جمهور برکنارشده سودان وارد دانست.

به گزارش یورونیوز، در سومین جلسه دادگاه زمانی‌ که برای نخستین بار از البشیر درباره نگهداری ارز خارجی در خانه‌اش سوال شد، وی گفت که ۲۵ میلیون دالر از محمد بن سلمان، ولی‌عهد عربستان سعودی دریافت کرده، اما این پول‌ها را برای اهداف شخصی استفاده نکرده است.

پیش از این یک مأمور تحقیق در پرونده فساد رییس جمهور سابق سودان گفته بود که عمر البشیر ۹۰ میلیون دالر پول نقد از عربستان سعودی دریافت کرده است.

دادگاه خارطوم، روز شنبه ۹ سنبله، به ‌دنبال شهادت شاهدان، درخواست دادستانی برای اتهام «کسب غیرقانونی ارز خارجی» را تأیید کرد.

یکی از وکلای رییس جمهور سابق سودان گفت که موکلش این اتهامات را رد می‌کند و شاهدانی برای دفاع در جلسه بعدی دادگاه معرفی می‌شوند. جلسه بعدی دادگاه عمر البشیر هفته دیگر ادامه پیدا می‌کند.

طبق گفته مقام‌های قضایی سودان، در خانه البشیر ۶.۹ میلیون یورو، ۳۵۱ هزار و ۷۷۰ دالر و ۵.۷ میلیون پوند سودان کشف شده است و این وجوه به ‌طور غیرقانونی در اختیار البشیر بود و از آن‌ها استفاده می‌کرد.

دادگاه درخواست وکلای رییس جمهور سابق سودان برای آزادی وی با قرار وثیقه را رد کرد.

این دادگاه اتهامات مربوط به قتل معترضان در جریان قیام مردمی سودان را بررسی نمی‌کند.

دیوان بین‌المللی کیفری پیش‌تر در سال ۲۰۰۹ ضمن متهم کردن عمر البشیر به ارتکاب «جنایات جنگی و جنایت بر ضد بشریت» در جریان جنگ دارفور برای وی قرار بازداشت صادر کرده بود.

رییس جمهور سابق سودان در زندان کوبر خارطوم تحت بازداشت است. عمر البشیر پس از سه دهه حکومت در ۲۲ حمل گذشته و در پی چهار ماه اعتراض سراسری مردم به دلیل گرانی و با فشار ارتش، از قدرت کنار رفت.

دکمه بازگشت به بالا