یک ماه تسلط طالبان بر کران و منجان؛ حکومت هنوز اقدامی نکرده است

ولسوالی کران و منجان ولایت بدخشان در پی یک حمله گروهی طالبان در بیست‌وپنجم ماه سرطان سال جاری به دست این گروه سقوط کرد. اکنون با گذشت بیش از یک ماه از تصرف آن، از سوی حکومت مرکزی برای بازپس‌گیری این ولسوالی اقدامی نشده و ولسوالی کران و منجان هنوز هم تحت تسلط گروه طالبان قرار دارد.

ولسوالی کران و منجان در ولایت بدخشان و در شمال کشور موقعیت دارد. این ولسوالی به گفته مقام‌های محلی بدخشان در حدود ۱۰۰ کیلومتری شهر فیض‌آباد، مرکز ولایت بدخشان، موقعیت داشته و دارای معادن سرشار طبیعی است. طالبان با تصرف ولسوالی کران و منجان و تسلط بر معدن لاجورد، از آن برای تقویت خط نبرد و تمویل جبهات جنگی خود استفاده می‌کنند.

نیک‌محمد نظری، سخنگوی والی بدخشان، روز سه‌شنبه، بیست‌ونهم اسد در صحبت با روزنامه ۸صبح گفت که این ولسوالی بیش از یک ماه است که تحت تصرف گروه طالبان قرار دارد. به گفته او، هرچند حکومت مرکزی بارها برای باز‌پس‌گیری این ولسوالی به مقام‌های محلی بدخشان وعده داده‌ است، اما با گذشت بیش از یک ماه این وعده‌ها از سوی حکومت مرکزی و نهادهای امنیتی جامه عمل نپوشیده است.

سخنگوی والی بدخشان از سویی هم افزود که به دلیل مسدود بودن راه‌های منتهی به ولسوالی کران ‌و منجان، نیروهای امنیتی از طریق زمین توانایی راه‌اندازی عملیات برای بازپس‌گیری این ولسوالی را ندارند. او گفت: «راه‌هایی که می‌توانیم برای بازپس‌گیری این ولسوالی اقدام کنیم، راه‌های هوایی و هم‌چنان ولایت پنجشیر است تا با فرستادن نیرو و اکمالات این ولسوالی را از دست گروه طالبان آزاد سازیم.» افزون بر این، آقای نظری روشن ساخت که گروه طالبان دو ولسوالی دیگر را نیز در اختیار خود دارند. به گفته او، طالبان بیش از چهار سال است که ولسوالی‌های یمگان و وردوج را تصرف کرده‌اند، اما تااکنون برای بازپس‌گیری این ولسوالی‌ها از سوی نهادهای امنیتی اقدامی نشده است.

از سوی دیگر، سخنگوی والی بدخشان بیان داشت که گروه طالبان با تصرف ولسوالی کران و منجان، معدن لاجورد را نیز در اختیار خود گرفته‌ و مصروف استخراج این معدن هستند. او هشدار داد، در صورتی ‌که به وضعیت این ولسوالی از سوی حکومت مرکزی توجه نشود و این ولسوالی از نزد گروه طالبان پس گرفته نشود، طالبان این معدن را استخراج و به پاکستان قاچاق می‌کنند.

حجت‌الله خردمند، نماینده مردم بدخشان در مجلس نماینده‌گان، در صحبت با روزنامه ۸صبح از عمل‌کرد حکومت مرکزی در امر پس‌گرفتن ولسوالی کران و منجان به ویژه معدن لاجورد انتقاد کرد. او گفت، با وجودی‌ که چندین بار از سقوط این ولسوالی به نهادهای امنیتی هشدار داده بودند، اما هیچ یک از نهادهای امنیتی به این هشدارها توجه نکرد‌. هم‌چنان این عضو مجلس نماینده‌گان خاطر‌نشان ساخت که یک فرمانده خیزش مردمی با نیروهای تحت امرش بیش از نُه روز در برابر گروه طالبان مقاومت کرد. او افزود که سرانجام گروه طالبان پسر این فرمانده خیزش مردمی را به گروگان گرفت و این امر سبب شد که وی و نیروهای تحت امرش به گروه طالبان تسلیم شوند. او نهادهای امنیتی را در سقوط ولسوالی کران و منجان متهم کرد. او گفت، با وجودی‌ که کمبود امکانات و تسلیحات را با نهادهای امنیتی در جریان گذاشته است، اما نهادهای امنیتی به این خواست‌ها توجه نکرده‌اند. به گفته او، بی‌توجهی حکومت مرکزی و نهادهای امنیتی سبب شد که این ولسوالی به ‌دست گروه طالبان سقوط کند.

این عضو مجلس نماینده‌گان هم‌چنان یادآور شد که گروه طالبان با به‌دست‌گرفتن کنترل ولسوالی کران و منجان، معدن لاجورد را نیز در اختیار دارند. به گفته او، این گروه بستر قاچاق این معدن را برای قاچاق‌بران کشور فراهم کرده است. به گفته وی، گروه طالبان بیش از دو هزار کارمند را برای استخراج معدن لاجورد استخدام کرده‌اند و به طور گسترده این معدن را استخراج می‌کنند. آقای خردمند گفت که قاچاق‌بران از ولایت‌ پنجشیر و سایر ولایات به بدخشان رفته‌اند و سنگ لاجورد بدخشان را به کمک طالبان استخراج و به پاکستان قاچاق می‌کنند.

آقای خردمند تصریح کرد که حکومت به مقام‌های محلی این ولایت وعده‌های میان‌خالی می‌دهد و اقدام عملی نمی‌کند. او گفت که با گذشت بیش از یک ماه از تصرف این ولسوالی به دست طالبان، حکومت مرکزی و نهادهای امنیتی برای پس‌گرفتن این ولسوالی اقدامی نکرده‌اند. او به حکومت هشدار داد، در صورتی ‌که این ولسوالی به ویژه معدن لاجورد از نزد گروه طالبان پس گرفته نشود، طالبان نسبت به گذشته نیرومندتر شده و ولایت‌های هم‌جوار به ویژه ولایت پنجشیر را تهدید خواهند کرد.

در همین حال وزارت دفاع یک پلان جامع برای دوباره گرفتن این ولسوالی طرح کرده است. فواد امان، معاون سخنگوی وزارت دفاع ملی، در صحبت با روزنامه ۸صبح گفت که پلان بازپس‌گیری ولسوالی کران و منجان ریخته شده و نهایی است. آقای امان اضافه کرد که به تازه‌گی نیروهای امنیتی برای آزادسازی این ولسوالی به بدخشان فرستاده شده‌اند و به زودی از طریق زمین عملیات گسترده را علیه گروه طالبان اجرا می‌کنند. او دلیل این‌که تا اکنون برای بازپس‌گیری ولسوالی کران و منجان اقدام نشده است را جلوگیری از تلفات غیرنظامیان عنوان کرد. او گفت که نهادهای امنیتی تلاش کرده‌اند پلانی را ترتیب کنند که به جان و مال مردم آسیبی نرسد.

قابل یادآوری است که درگیری بر سر تصرف معدن کران و منجان بدخشان از چند سال به این‌سو جریان دارد. در گذشته به دلیل درگیری دو فرمانده محلی برای تصرف این معدن، شماری کشته و شماری زخمی شده بودند. در کنار رقابت فرماند‌هان محلی، گروه طالبان نیز در گذشته چند بار بر ولسوالی کران و منجان یورش برده‌ و معدن این ولسوالی را تحت کنترل خود گرفته‌اند.

دکمه بازگشت به بالا