پاکستان به رییس جمهور هند اجازه عبور از حریم هوایی‌اش را نداد

پاکستان روز شنبه و بر خلاف روال معمول، درخواست هند برای عبور هواپیمای رام نات کوویند، رییس جمهور این کشور از حریم هوایی خود را رد کرد و علت آن را «رفتارهای» اخیر دهلی نو اعلام کرد.

به گزارش یورونیوز، این تصمیم در زمانی گرفته شده که تنش میان دو کشور در پی بحران کشمیر به طور قابل توجهی افزایش یافته است.

شاه محمود قریشی، وزیر خارجه پاکستان گفت: «رییس جمهور هند برای استفاده از حریم هوایی پاکستان با هدف سفر به ایسلند درخواست مجوز کرده بود؛ اما ما تصمیم گرفتیم که چنین اجازه‌ای به او ندهیم. این تصمیم با توجه به رفتار هند گرفته شده است.»

به گفته او، این تصمیم به تایید عمران خان، نخست‌وزیر پاکستان نیز رسیده است.

هنوز هند به این اقدام اسلام‌آباد واکنشی نشان نداده است.

دور جدید تنش‌ها میان دو کشور همسایه پس از آن افزایش یافت که در ۱۴ فوریه با حمله‌ای انتحاری در منطقۀ جامو و کشمیر تحت کنترل هند، دست‌کم ۴۰ نفر جان خود را از دست دادند و گروه اسلامگرای «جیش محمد» مسئولیت این حمله را برعهده گرفت.

 

در واکنش به این حمله، جنگنده‌های هند در ۲۶ فبروری به اردوگاه «جیش محمد» در منطقۀ تحت کنترل پاکستان در کشمیر حمله کردند.

یک روز پس از آن نیز پاکستان دو هواپیمای جنگی هند را با این استدلال که «در حریم هوایی این کشور پرواز می‌کردند» سرنگون کرد و سپس حریم هوایی خود را بر تمام پروازهای هند بست.

این ممنوعیت سرانجام در ماه جولای برای تمام هواپیماهای غیرنظامی لغو شد و به این ترتیب محدودیت‌هایی که برای پروازهای بین‌المللی بوجود آمده بود نیز خاتمه یافت.

دکمه بازگشت به بالا