پاکستان بار دیگر ارسال سلاح به اوکراین را رد کرد

دولت پاکستان گزارش‌ها در مورد ارسال سلاح به اوکراین در ازای دریافت وام از صندوق بین‌المللی پول را رد کرده است.

د نیوز انترنیشنال دوشنبه‌شب، ۱۸ سپتامبر، به نقل از سخنگوی وزارت امور خارجه پاکستان گزارش داده که ادعای ارسال سلاح از این کشور به اوکراین، یک داستان ساخته‌گی و بدوراز واقعیت است.

ممتاز زهرا، سخنگوی وزارت خارجه پاکستان، گفته که اسلام‌آباد سیاست بی‌طرفی خود را در جنگ روسیه و اوکراین حفظ می‌کند.

خانم زهرا افزوده است: «قرارداد از پیش تعیین‌شده صندوق بین‌المللی پول برای اعطای وام به پاکستان با موفقیت میان دو طرف برای اجرای اصلاحات اقتصادی دشوار اما اساسی مذاکره شد، بناء دادن هر رنگ دیگری به این توافق، غیرصادقانه است.»

پیشتر یک رسانه امریکایی مدعی شده که پاکستان در همکاری با امریکا در ازای دریافت وام از صندوق بین‌المللی پول  (IMF)، به اوکراین سلاح ارسال کرده است.

سایت خبری اینترسپت روز یک‌شنبه، ۱۷ سپتامبر، به نقل از منابع خود گزارش داد که واشنگتن با ابزار قرار دادن بحران اقتصادی، پاکستان را مجبور کرده که در ازای توافق صندوق بین‌المللی پول مبنی بر پرداخت وام به این کشور، به اوکراین اسلحه ارسال کند.

به نوشته این رسانه، توافق صندوق بین‌المللی پولی مبنی بر پرداخت وام به اسلام‌آباد، سبب تعویق برگزاری انتخابات سراسری در پاکستان و سرانجام بازداشت عمران خان، نخست‌وزیر سابق این کشور شد.

اینترسپت تصریح کرده است: «این معامله از تابستان ۲۰۲۲ تا بهار ۲۰۲۳ صورت گرفت و بازی‌گران آن افراد خاص سیاسی و نظامی در پاکستان هستند که تا حدودی از دید مردم پنهان بوده‌اند.»

به نوشته این رسانه، از زمان برکناری عمران‌خان، پاکستان به‌عنوان یک حامی مهم امریکا در جنگ اوکراین مبدل شده است.

این در حالی است که پیش از این مقام‌های پاکستانی بارها ارسال سلاح به‌ کی‌یف را شدیداً رد کرده‌اند.

بیشتر بخوانید:

ادعای رسانه امریکایی: اسلام‌آباد در ازای دریافت وام از آی‌ام‌اف به اوکراین سلاح ارسال کرده است

دکمه بازگشت به بالا