حمله راکتی پاکستان به ولایت کنر سه کودک را کشت

۸صبح، کابل: دست‌کم سه کودک در پی حمله راکتی نظامیان پاکستان به ولسوالی دانگام ولایت کنر کشته شده‌اند. در این حمله راکتی که حوالی ساعت یک پس از چاشت امروز چهارشنبه، ششم سنبله، به ولسوالی دانگام آغاز شد، شش کودک دیگر زخم برداشته‌اند.

شیرولی صمیم، سخنگوی پولیس کنر به روزنامه ۸صبح گفت که یک راکت نظامیان پاکستانی در یک حوضچه که کودکان در آن مصروف بازی بودند، اصابت کرده است.

طبق معلومات منابع محلی، نظامیان پاکستان از نُه سال به این سو همواره ولسوالی‌های سرحدی ولایت کنر را مورد حمله راکتی قرار می‌دهند.

نظامیان پاکستان روز دوشنبه هفته گذشته حدود ۲۰۰ راکت را به ولسوالی سرحدی شلتن ولایت کنر پرتاب کردند که خسارت مالی بر جای گذاشت. ولسوالی شلتن حدود ۱۶ کیلومتر با پاکستان مرز دارد و نیروهای امنیتی در امتداد سرحد مشترک افغانستان و پاکستان در مربوطات این ولسوالی حضور ندارند. مقام‌های محلی کنر گفته‌ بودند که این راکت‌ها از «باجور» پاکستان انداخت شده و ذر مقابل آن هیچ اقدامی صورت نگرفته است.

به دنبال حمله راکتی پاکستان، شورای امنیت ملی از نیروهای امنیتی خواست تا تخطی‌های سرحدی را جدی بگیرند و در این مورد انعطاف نداشته باشند. به تازه‌گی نماینده دایمی افغانستان در سازمان ملل متحد از حکومت پاکستان به شورای امنیت این سازمان به دلیل ادامه حمله راکتی شکایت کرده‌اند؛ کاری که حکومت افغانستان در گذشته نیز انجام داده است.

راکت‌پراکنی پاکستان به ولایت‌های مرزی افغانستان خبر تازه‌ای نیست. پیش از این بارها از انداخت راکت‌ از سوی نظامیان پاکستان به ولایت‌های عمدتاً شرقی و جنوبی افغانستان گزارش شده است. هرچند وزارت‌ دفاع ملی همواره از آماده‌گی نیروهای نظامی کشور برای دفع حمله‌های راکتی پاکستان سخن گفته است، اما به جز موارد اندک، درگیری‌ای میان نیروهای مرزی افغانستان و پاکستان در امتداد مرز دو کشور رخ نداده است.

دکمه بازگشت به بالا