فقر و‌ بیماری‌ها؛ آینده کودکان افغانستان در خطر است

۸صبح، کابل: نماینده‌گی صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل یا یونیسف در استرالیا گفته است که یک‌ سال پس از تسلط طالبان، افغانستان‌ بیشتر از گذشته در بحران به سر می‌برد و آینده کودکان این کشور در خطر است.

بخش استرالیای یونیسف روز سه‌شنبه، ۲۵ اسد، یک‌ روز پس از یک‌ساله‌گی قدرت‌گیری طالبان از بسته ماندن مکاتب دخترانه ابراز نگرانی کرده و گفته است که ۱۳ میلیون کودک به کمک فوری نیاز دارند.

این نهاد افزوده است: «سال گذشته در این زمان، ۱ میلیون دختر در مکاتب درس می‌خواندند، زنان می‌توانستند کار کنند، سیستم بهداشتی کار می‌کرد، سرخک و اسهال آبکی حاد شیوع کمتری داشت، سیستم‌های آب قابل اعتمادتر بودند و خانواده‌ها بهتر می‌توانستند خود را تغذیه کنند.»

این اداره با اشاره به زلزله ۵.۹ ریشتری در خوست و پکتیکا گفته است که در این رویداد طبیعی صدها کودک کشته و تعداد زیادی زخمی شدند و همچنان ۵۸ کودک پدر و مادر خود را از دست دادند.

یونیسف تأکید کرده است: «ما هرگز نمی‌توانیم آن‌ها را فراموش کنیم، کودکان افغانستان اکنون بیش از هر زمان دیگری به ما نیاز دارند. »

به گفته یونیسف، پس از بسته شدن مکاتب آینده معلمان نامعلوم است.

این نهاد افزوده است: «زمانی که مکاتب در آگست ۲۰۲۱ بسته شد، آینده معلمان نامعلوم بود. ماه‌ها بدون معاش می‌رفتند و معلم‌ها مجبور بودند از همسایه‌های‌شان به خاطر غذا التماس کنند.»

با تسلط طالبان در افغانستان، میزان فقر و بیکاری افزایش یافته و همزمان محدودیت‌ها بر زنده‌گی شهروندان به ویژه زنان شدیدتر شده است.

دکمه بازگشت به بالا