رییس جمهور غنی چهار پروژه را در دایکندی افتتاح کرد

۸صبح، کابل: محمد اشرف غنی رییس جمهور و محمدسرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری صبح روز جمعه، هژدهم عقرب، در رأس یک هیأت بلندپایه دولتی به ولایت مرکزی دایکندی رفت.

بر بنیاد خبرنامه ارگ ریاست جمهوری، آقای غنی در جریان سفرش به دایکندی، کار اسفالت سرک شهر نیلی مرکز این ولایت را افتتاح کرد.

گفته شده است که این سرک حدود ۹ کیلومتر طول دارد و کار آن در مدت ۱۸ ماه تکمیل می‌شود.

ریاست جمهوری گفته است که سرک شهر نیلی با درنظرداشت تمامی معیارها از سوی وزارت فواید عامه طراحی و دیزاین شده است و به صورت مجموعی ۴۳۰ میلیون افغانی هزینه برمی‌دارد که از بودجه انکشافی حکومت تأمین می‌شود.

همچنان رییس جمهور غنی در این سفر، کار پروژه‌های تولید برق سولری دایکندی، شبکه انتقال و توزیع برق شهر نیلی و آب‌گیری بند سوختوک را افتتاح کرده است.

بر بنیاد خبرنامه ارگ، آب بند برق سوختوک از دریای لزیر تأمین می‌شود و کار ساختمانی بدنه بند و پاور حوض به اکمال رسیده است. گفته شده است که کار نصب دو توربین تولید برق با ظرفیت مجموعی تولید ۷۰۰ کیلووات برق در این بند نیز به زودی آغاز می‌شود.

همچنان شبکه انتقال و توزیع برق برای شهر نیلی به هزینه مجموعی ۱۸ میلیون افغانی ایجاد می‌شود. این پروژه که شامل ۱۵ کیلومتر تمدید شبکه انتقال و ایجاد شبکه استندرد توزیع برق داخل شهر نیلی می‌باشد، با منبع تولیدی بند برق سوختوک وصل می‌شود.

پروژه تولید ۵.۵ میگاوات برق سولری ولایت دایکندی، بیش از ۱۳ میلیون دالر هزینه برمی‌دارد و از بودجه انکشافی حکومت تأمین می‌شود. ارگ ریاست جمهوری گفته است که با تکمیل این پروژه ۱۴۰ هزار مشترک در شهر نیلی و ولسوالی‌های اشترلی، شهرستان و میرامور از انرژی برق مستفید می‌شوند.

گفته شده است که رییس جمهور غنی در این سفر، با مسوولان محلی، امنیتی و اقشار مختلف دایکندی نیز دیدارهای جداگانه خواهد داشت.

رییس جمهور غنی هفته پیش نیز به ولایت پکتیکا رفته بود.

آقای غنی به دلیل آنچه که افتتاح پروژه‌ها و بررسی وضعیت امنیتی و اجتماعی ولایات عنوان می‌شود، در دو سال اخیر سفرهای ولایتی زیادی انجام داده است.

سفرهای ولایتی رییس جمهور غنی اما از سوی رقیبان سیاسی‌اش بیشتر فعالیت‌های کمپینی و گرفتن آماده‌گی‌ برای انتخابات ریاست جمهوری سال آینده عنوان شده است.

دکمه بازگشت به بالا