رییس جمهور غنی در پیام عیدی خود بر تأمین صلح و برگزاری انتخابات تأکید کرد

۸صبح، کابل: محمداشرف غنی، رییس جمهور کشور، امروز یک‌شنبه، بیستم اسد، در سخنانی پس از ادای نماز عید بر تأمین صلح در کشور و برگزاری انتخابات تأکید کرد.

محمداشرف غنی گفت که صلح خواست مردم است و در آمدن آن جای هیچ شک و شبهه‌ای نیست. او همزمان تصریح کرد که قید و شرطی برای گفت‌وگوهای صلح موجود نیست، اما برای صلح، قید و شرط‌هایی در نظر است.

به گفته غنی، صلح باید عزت و زنده‌گی هر افغان در داخل افغانستان را ضمانت و از فرار مغزها و سرمایه‌های مردم از کشور جلوگیری کند. او تأکید کرد که حکومت صلحی را نمی‌خواهد که در پی آن مردم دور تازه‌ای از مهاجرت، بی‌وطنی و دربدری را تجربه کنند.

غنی هم‌چنان گفت که در سایه صلح باید مساوات بین افغان‌ها برقرار باشد و تفاوت بین زبان‌ها، اقوام و افتخارات افغانستان دیده نشود.

او به همین شکل گفت که صلح باید رفتن کودکان به مکتب و جلوگیری از زدن دختران با کیبل را ضمانت کند.

رییس جمهور خاطرنشان ساخت که صلح، یک روند ملی است، نه سمتی، حزبی و قومی.

او از جانب دیگر بیان داشت که مردم افغانستان در برابر زور تسلیم نخواهند شد و کسانی که ترور را ابزاری ساخته‌اند که توسط آن از نزد مردم و حکومت «خط اطاعت» به دست بیاورند، باید در این باره تجدید نظر کنند.

 

آینده افغانستان در بیرون تعیین نمی‌شود

رییس جمهور غنی در ادامه سخنان خود درباره برگزاری انتخابات و نسبت حکومت آینده با صلح نیز صحبت کرد.

غنی گفت که «انتخابات، عنعنه ملی و اسلامی و یک ضرورت حیاتی ما است.» او افزود که قانون اساسی قواعد بازی را در این باره مشخص کرده و انتخابات در موعد مقرر آن برگزار می‌شود.

رییس جمهور از جانب دیگر گفت، حکومت ضعیف و حکومتی که در پایان کارش قرار دارد، نمی‌تواند تصامیم بزرگ از جمله درباره صلح را با قاطعیت اتخاذ کند. او به همین دلیل از مردم خواست در انتخابات شرکت کنند و به رییس جمهور آینده خود صلاحیت بدهند تا تصامیم بزرگ را اتخاذ و عملی کند.

محمداشرف غنی افزود که مردم برای انتخابات آماده شده‌اند و حکومت نیز تمام آماده‌گی را برای برگزاری این انتخابات گرفته است. او از جمله تعهد حکومت به پرداخت ۹۰ میلیون دالر از مجموع بودجه ۱۴۹ میلیون دالری انتخابات را نشانه‌ای از این آماده‌گی خواند.

رییس جمهور خاطرنشان ساخت که مردم یک دولت کارا، مسوول و قوی می‌خواهند که با شهروندان مسوول، کشور را آباد کند و این بدون انتخابات ممکن نیست.

او درباره بعضی از نگرانی‌ها که گویا کشورهای بیرونی در به قدرت رسیدن فرد دلخواه خود نقش خواهند داشت، گفت که افغانستان هدیه کسی نیست و این خود افغان‌ها هستند که درباره آینده خود از طریق انتخابات تصمیم می‌گیرند. اشرف غنی در ادامه گفت: «باید فهمید که آینده ما در بیرون تعیین نمی‌شود، یا در مقر سازمان ملل متحد، یا در کشورهای بدبین ما یا همسایه‌های ما، بلکه آینده ما در افغانستان تعیین می‌شود و با انگشت هر افغان.»

اشرف غنی هم‌چنان از «قشر سیاسی» کشور خواستار وحدت و اتفاق با یکدیگر شد. او گفت که افغانستان خانه همه است و هیچ یک از شخصیت‌های عمده سیاسی در بیرون از کشور صاحب عزت نخواهد بود.

رییس جمهور علاوه کرد که افغانستان در حال ساخت است و در شرایط کنونی به وحدت ملی و حرکت به سوی آینده نیاز دارد.

او در پایان از مردم خواست که از نیروهای دفاعی و امنیتی کشور حمایت و در ایام عید از آن‌ها دیدار کنند.

قابل یادآوری است که انتخابات در ششم ماه میزان امسال برگزار می‌شود. پیشتر گفته شده بود که قرار است گفت‌وگوهای امریکا و طالبان پیش از برگزاری این انتخابات به نتیجه مثبت برسد و به دنبال آن گفت‌وگوهای بین‌الافغانی نیز آغاز شود.

تا کنون توافقات میان امریکا و طالبان نهایی نشده است؛ هرچند گفته می‌شود دو طرف به پیشرفت‌هایی دست یافته‌اند.

دکمه بازگشت به بالا