ممنوعیت آموزش دختران؛ «گاه پیش دروازه مکتب می‌روم، اما با چشمان پراشک بر‌می‎‌گردم»

۸صبح، پروانی

محرومیت دختران بالاتر از صنف ششم از آموزش، این دختران را با ناامیدی و سرنوشت مبهم مواجه کرده است. آن‌ها اهداف‌شان را نقش بر آب یافته و آرزوهای‌شان را دست‌نیافتنی می‌بینند. با این حال، هنوز امیدوارند که طالبان به خواست مردم افغانستان و جامعه جهانی تمکین کنند و قفل دروازه‌های مکاتب را بشکنند.

عایشه، باشنده ولایت پروان و دانش‌آموز صنف هفتم است. وی ۱۳ سال سن دارد و اول‌نمره عمومی مکتب‌ است. عایشه حدود ۱۰ ماه می‌شود که مانند هزاران دانش‌آموز دختر بالاتر از صنف شش، منتظر باز شدن درب مکاتب‌ است. وی در صحبت با روزنامه ۸صبح گفت که در این مدت روزانه گاه‌ به مکتب می‌رود تا نوید خوشی برای باز شدن مکاتب به روی دختران بالاتر از صنف ششم را بشنود، اما تا‌کنون به آن امید نرسیده‌ است و بیشتر روزها با چشمان پر‌اشک و گلوی پر‌بغض به خانه بر‌می‌گردد. عایشه گفت: «من علاقه زیاد به تاریخ دارم و می‌خواهم در آینده باستان‌شناس شوم، اما با توجه به این وضعیت معلوم نیست که به آرزویم‌ می‌رسم یا نه. طالبان باید هرچه زودتر درب مکاتب را باز کنند.»

خانواده این دانش‌آموز نیز از طالبان می‌خواهد که هرچه ‌زودتر مکاتب را به روی دختران بالاتر از صنف ششم باز کنند. حاجی قندآغا، پدر‌بزرگ عایشه‌، خطاب به طالبان می‌گوید: «نگذارید که آرزو‌‌های فرزندان‌ ما به یأس مبدل شود.»

بسته ‌ماندن مکاتب به روی دختران بالاتر از صنف ششم، آموزگاران مکاتب را نیز نگران ساخته است. سکینه نعمان، سر‌معلم یکی از مکاتب پروان است. خانم نعمان گفت که بسته ماندن مکاتب، سبب ایجاد مشکلات روحی و روانی برای دانش‌آموزان دختر شده است. وی تصریح کرد: «بیشتر دخترانی را که من می‌شناسم، نسبت به بسته ماندن مکاتب دخترانه مایوس هستند. حتا برای بعضی‌ از آن‌ها مشکلات روحی و روانی پیش شده‌ است.»

با این حال، مسوولان محلی طالبان در ولایت پروان هرچند در مورد زمان دقیق گشایش مکاتب بالاتر از صنف ششم چیزی نمی‌گویند، اما تاکید می‌کنند که به‌زودی این صنوف گشایش خواهد یافت.

محمدحسن حقانی، رییس معارف طالبان برای ولایت پروان، گفت که حدود ۸۰ درصد احتمال باز شدن مکاتب متوسطه و لیسه دخترانه در روزهای آینده وجود دارد.

گفتنی ‌است که پس از تسلط طالبان، دختران بالاتر از صنف ششم نتوانسته‌اند به مکتب بروند. قرار بود مکتب‌های دخترانه پس از ماه‌ها تعطیلی، در سوم حمل سال روان در سراسر کشور بازگشایی شود، اما وزارت معارف طالبان در همان روز اعلام کرد که این صنوف تا امر ثانی همچنان بسته می‌ماند. در آن زمان وزارت معارف طالبان در اطلاعیه‌ای گفت که هرگاه مطابق شریعت، رسم و رواج و فرهنگ افغانی لباس دانش‌آموزان دختر طراحی شود، براساس حکم رهبری طالبان، مکتب‌های دخترانه باز خواهد شد.

تصمیم بستن مکتب‌های دخترانه، واکنش‌های گسترده‌ جهانی را در پی داشته‌ است. حکومت طالبان در حال حاضر تحت فشار است. طالبان تا‌کنون به زنان در ادارات دولتی نیز اجازه کار نداده‌اند. در تازه‌ترین مورد، انس حقانی، از اعضای ارشد طالبان، روز چهارشنبه، ۱۴ ثور، گفت که مکاتب متوسطه و لیسه، به‌زودی به ‌روی دختران باز خواهد شد. حقانی در یک گردهمایی در ولایت خوست گفت که در روزهای آینده، یک نشست با حضور عالمان دین برگزار خواهد شد و بازگشایی مکاتب دخترانه، موضوع اصلی آن نشست خواهد بود.

دکمه بازگشت به بالا