اعتراض پناه‌جویان افغان در گواتیمالا: امریکا دروازه‌اش را به روی ما بگشاید

۸صبح، کابل: شماری از افغان‌های گیرمانده در گواتیمالا در پیامی به رییس جمهور امریکا گفته‌اند که آنان همه‌چیز خود را از دست داده‌اند و رییس جمهور امریکا باید به افغان‌ها در امریکا پناه بدهد.

رسانه‌های امریکایی روز جمعه، ۲۹ میزان، گزارش داده‌اند که شش پناه‌جوی افغان در گواتیمالا گفته‌اند که تصمیم جو بایدن، رییس جمهور امریکا، مبنی بر خروج از افغانستان اشتباه بود و حالا باید به افغان‌ها در این کشور پناه بدهد.

یکی از این پناه‌جویان افغان گفته است: «پیام من به دولت امریکا: لطفاً دروازه‌های‌تان را برای ما باز کنید و ما را کمک کنید. ما حالا کشوری نداریم. من احساس می‌کنم کشوری ندارم. در حالی که من از افغانستان هستم، همین‌گونه احساس دارم. ما انسان‌های این دنیا هستیم و نیازمند کمک این دنیا هستیم.»

او افزوده است: «من زنده‌گی خوبی داشتم، من هیچ‌گاه نمی‌خواستم کشورم را ترک کنم.»

پناه‌جوی دیگری گفته است: «از همه اول، افغانستان کشوری بود که به جهت خوبی حرکت می‌کرد.»

این پناه‌جوی افغان در ادامه تصریح کرده است: «آینده ما روشن بود. سیستم آموزشی ما در جهت خوبی بود، همه‌چیز داشت خوب می‌شد، اما یک‌باره آنان تصمیم گرفتند، همه‌چیز تمام شد.»

در گزارش آمده است که برخی از این پناه‌جویان، انجنیر و داکتر هستند و یکی از آنان در دولت پیشین افغانستان کار می‌کرد.

گفتنی است که با روی‌ کار آمدن رژیم طالبان در افغانستان و شروع روند تخلیه از میدان هوایی کابل، شمار زیادی از شهروندان کشور راه مهاجرت را در پیش گرفته‌اند و اکنون در کمپ‌های پناه‌جویان در انتظار رفتن به امریکا هستند‌.

دکمه بازگشت به بالا