پوتین و کیم جونگ اون در مورد آموزش فضانوردان کوریای شمالی گفت‌وگو کردند

ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه و کیم جونگ اون، رهبر کوریای شمالی، در مورد  آموزش فضانوردان کوریای شمالی و اعزام آن‌ها به فضا گفت‌وگو کرده‌اند.

خبرگزاری تاس به نقل از دیمیتری پسکوف، سخنگوی ریاست جمهوری روسیه، چهارشنبه‌شب، ۱۳ سپتامبر، گزارش داده که در صورت خواست پیونگ‌یانگ، مسکو آماده است تا یک فضانورد کوریای شمالی را آموزش و به فضا اعزام کند.

به گفته وی، در جریان گفت‌وگوهای این دو رهبر، پوتین فرصت‌های همکاری در حوزه فضایی را به کیم پیشنهاد کرده است.

ولادیمیر پوتین هنگام استقبال از کیم جونگ اون، در یک مرکز فضایی واقع در منطقه «آمور» روسیه گفته که کشورش در ساخت ماهواره به پیونگ‌یانگ کمک می‌کند.

پوتین تصریح کرده است: «رهبر کوریای شمالی علاقه زیادی به ساخت موشک نشان می‌دهد؛ همچنان کوریای شمالی در تلاش برای توسعه فضایی است.»

رییس جمهور روسیه در پاسخ به سوالی که آیا دو کشور درباره همکاری نظامی و ارایه تسلیحات گفت‌وگو می‌کنند یا خیر، گفته است: «ما در مورد همه مسایل مذاکره می‌کنیم.»

پیشتر رهبر کوریای شمالی گفت که سفرش به روسیه نشان داد که داشتن روابط راهبری با مسکو در اولویت برنامه‌هایش قرار دارد.

این در حالی است که هفته گذشته امریکا از احتمال سفر رهبر کوریای شمالی به روسیه به‌هدف بررسی توافق احتمالی این دو کشور برای ارایه تسلیحات به مسکو خبر داد.

به گفته مقام‌های امریکایی، گفت‌وگو تسلیحاتی بین مسکو و پیونگ‌یانگ به‌گونه فعال در حال پیشرفت است.

امریکا از کوریای شمال خواسته است تا از فروش و ارایه تسلیحات به روسیه در جنگ اوکراین خودداری کند.

چند روز پیش کاخ سفید هشدار داد که در صورت ارایه تسلیحات از جانب کوریای شمالی به روسیه، رهبران این دو کشور را تحریم خواهد کرد.

بیشتر بخوانید:

امریکا رهبران روسیه و کوریای شمالی را تهدید به تحریم کرد

دکمه بازگشت به بالا