قمی: واگذاری سفارت افغانستان در تهران به طالبان، یک نیاز بود

۸صبح، کابل: سفیر و نماینده ویژه ایران در افغانستان، در دیدار با محمد‌خالد حنفی، سرپرست وزارت امر به معروف و نهی از منکر طالبان، گفته است که در ایران صدها هزار مهاجر افغان به سر  می‌برند و سپردن سفارت این کشور در تهران به طالبان یک نیاز بود.

وزارت امر به معروف و نهی از منکر طالبان روز شنبه، ۲۷ حوت، از دیدار حسن کاظمی قمی، سفیر و نماینده ویژه ایران در افغانستان، با سرپرست این وزارت خبر داده است.

براساس اعلامیه این وزارت، آقای قمی در این دیدار مساله حقوق بشر و حقوق زنان، از جمله منع آموزش زنان در افغانستان را یک مساله داخلی دانسته و گفته است که ایران نه به کسی اجازه دخالت در امور داخلی خود را می‌دهد و نه به امور داخلی کشوری دخالت می‌کند.

با این حال، او خواستار حل معضل تعلیق و منع آموزش زنان شده است: «عده‌‌ای به مسایل حقوق زنان می‌پردازند که حقوق زنان در اصل ارزشی به آن‌ها ندارد. موضوع تعلیم و تحصیل زنان و دختران مساله داخلی افغانستان است که به‌شکل درست آن باید حل گردد.»

در جریان این دیدار سرپرست وزارت امر به معروف طالبان همچنان مدعی شده است که با این گروه در‌نظر‌داشت «احکام شرعی» به تامین حقوق زنان متعهد است.

این در حالی است که با تسلط طالبان بر افغانستان، این گروه محدودیت‌های سنگینی از جمله منع حق آموزش، تحصیل و کار را بالای زنان وضع کرده‌ است.

گفتنی است که ایران در چند سال پایانی جمهوریت، با گروه طالبان ارتباط نزدیکی برقرار و از مقام‌های این گروه میزبانی کرد و این کشور اخیراً سفارت افغانستان در تهران را به طالبان واگذار کرده است.

دکمه بازگشت به بالا