ربانی: یوناما در انجام ماموریتش پس از تسلط طالبان «نقش منفعل» داشته است

۸صبح، کابل: صلاح‌الدین ربانی، رییس حزب جمعیت اسلامی افغانستان، با ارسال نامه‌ای به دبیرکل سازمان ملل متحد گفته است که ارزیابی دقیق کارکرد یوناما در مدت بیش از یک‌ونیم سال حاکمیت طالبان نشان می‌دهد که این نهاد در انجام ماموریت و مسوولیت‌هایش «ناکام» بوده و «نقش منفعل» داشته‌ است.

ربانی روز سه‌شنبه، ۲۳ حوت، با نشر پیامی در برگه فیسبوکش از ارسال نامه‌ای به آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، در مورد کارکرد‌های یوناما و احتمال تمدید مأموریت آن خبر داده است.

او افزوده است که به‌عنوان بخشی از ماموریت‌های یوناما، این نهاد باید با تمامی جهت‌های ذی‌نفع وارد تعامل و گفت‌وگو می‌شد، اما برخلاف، به‌گونه پرسش‌برانگیز پیوسته با طالبان در تعامل بوده است.

رییس حزب جمعیت اسلامی گفته است که این کار بی‌طرفی و اعتبار سازمان ملل‌متحد را در میان مردم افغانستان صدمه می‌زند.

به باور وی، طالبان از این موضوع در راستای کسب مشروعیت بین‌المللی استفاده ابزاری و تبلیغاتی می‌کنند.

نام‌برده علاوه کرده که بعضی گزارش‌های غیرمعیاری و غیرواقعی یوناما در مورد افغانستان به شورای امنیت سازمان ملل، مستقیم یا غیرمستقیم به عادی‌سازی وضعیت ناگوار در کشور کمک کرده است.

آقای ربانی همچنان نگاشته است که ضعف مدیریت این نهاد، در مورد چگونگی توزیع و گردش مبلغ‌های هنگفت هفته‌وار که تحت نام کمک‌های بشری برای مردم افغانستان به کابل سرازیر می‌شود، اطمینان از دسترسی مستقیم مردم به کمک‌های مذکور را دشوار کرده است.

وی اضافه کرده که ادامه این وضعیت ممکن است یوناما را در انظار مردم افغانستان به‌ صفت نهادی معرفی کند که از طالبان عیب‌پوشی می‌کند و چنین حالتی می‌تواند به بی‌اعتباری جایگاه سازمان ملل در میان مردم افغانستان منجر شود.

آقای ربانی همچنان خواستار ارزیابی جدی ماهیت کارکردی یوناما در افغانستان شده و افزوده است که رویکرد عملی تازه‌ای‌‌ جاگزین شیوه کاری کنونی این نهاد شود.

گفتنی است که سیاست‌های یوناما در افغانستان، به‌ویژه در زمینه تعامل با طالبان برای اکثر مردم افغانستان پرسش‌برانگیز بوده است.

این برداشت انتقادی نسبت به عمل‌کرد یوناما در میان حلقات سیاسی افغانستان در خارج و داخل نیز وجود دارد.

دکمه بازگشت به بالا