فعالیت «صلیب سرخ» در افغانستان از سر گرفته می‌شود

۸صبح، کابل: کمیته‌ی بین‌المللی صلیب سرخ اعلام کرد که با گروه طالبان به توافق رسیده است تا این نهاد فعالیت‌های «بی طرفانه و غیرجانبدارانه» خود را دوباره در افغانستان از سر بگیرد.

گروه طالبان نیز اعلام کرده است که کمیته بین‌المللی صلیب سرخ می‌تواند پس از این فعالیتش را در سراسر افغانستان از سر بگیرد.

گروه طالبان حدود شش ماه قبل در ماه حمل امسال برای فعالیت کمیته بین‌المللی صلیب سرخ و سازمان جهانی صحت محدودیت وضع کرد. طالبان این دو نهاد را به انجام فعالیت «مشکوک» متهم کرده بود.

مریم موسوی، سخنگوی صلیب سرخ به روزنامه ۸صبح گفت که به دنبال تهدید طالبان برخی از فعالیت‌های این نهاد از ۱۳ ماه اپریل تا کنون متوقف شده بود. او از انتقال جسدها و زخمیان از میدان‌های نبرد و تسهیل ملاقات با زندانیان به عنوان فعالیت‌های نام برد که متوقف شده بود.

اکنون اما کمیته بین‌المللی صلیب سرخ گفته است که  گفت‌وگوها در دوحه سبب شده است، مسوولان این کمیته با رهبران طالبان در مورد وضعیت بشری و فعالیت‌های صلیب سرخ در افغانستان به تفاهم‌ مشترک دست یابند.

از جانب دیگر، گروه طالبان با انتشار اعلامیه‌ای اعلام کرده است که این گروه در مورد «کمیت و کیفیت» فعالیت‌های کمیته بین‌المللی صلیب سرخ ملاحظه داشت و به همین دلیل «تعهد امنیتی» به این نهاد را لغو کرده بود.

گروه طالبان گفته است که پس از دیدار و بحث‌های مفصل میان مسوولان کمیته بین‌المللی صلیب سرخ و مقامات دفتر سیاسی طالبان در قطر، دو طرف وعده‌ها و تعهدات تازه به هم سپرده‌اند.

این گروه از جنگ‌جویانش خواسته است که زمینه فعالیت صلیب سرخ را در مناطق‌شان فراهم کند.

این تصمیم طالبان در حالی از سوی این گروه گرفته شده است که حمله‌ها علیه این گروه بیش‌تر شده است. شماری از باشنده‌گان مناطق جنگی در ولایت‌های شمالی به این باور اند که گروه طالبان به دلیل افزایش زخمی‌ها و نبود زمینه‌های درمان زخمیان‌شان به این فعالیت صلیب سرخ تن داده‌اند.

دکمه بازگشت به بالا