صلیب سرخ: اکثر مردم افغانستان نمی‌توانند مواد سوخت بخرند

۸صبح، کابل: کمیته بین‌المللی صلیب سرخ گفته است که بیماری ذات‌الریه و سوءتغذیه در کودکان به‌شدت رو به افزایش است و اکثر مردم در افغانستان نمی‌توانند موادی را برای گرم نگه‌داشتن فرزندان خود خریداری کنند.

کمیته بین‌المللی صلیب سرخ روز چهارشنبه، ۲ قوس، با نشر تازه‌ترین گزارشش از گسترش فقر و بیماری در افغانستان ابراز نگرانی کرده است.

این نهاد افزوده است که بیماری ذات‌الریه و سوءتغذیه در کودکان به‌شدت رو به افزایش است و خانواده‌های افغان در حال حاضر با یک انتخاب غیرممکن روبه‌رویند: خوردن یا خرید موادی برای گرما.

صلیب سرخ نوشته است: «سطح فقر در افغانستان نسبت به سال های گذشته افزایش یافته است. اکثر مردم نمی‌توانند موادی را برای گرم نگه‌داشتن خانه و فرزندان خود خریداری کنند.»

به گفته این کمیته، در ۳۳ شفاخانه تحت حمایت کمیته بین‌المللی صلیب سرخ در سراسر کشور، موارد سوءتغذیه کودکان در سال ۲۰۲۲ نسبت به سال ۲۰۲۱، ۹۰ درصد بیشتر شده است.

گفتنی است که با روی‌کارآمدن طالبان در افغانستان و کاهش کمک‌های بشردوستانه، نگرانی نهادهای امدادرسان و کشورهای جهان از وضعیت وخیم بشری در این کشور بیش از پیش افزایش پیدا کرده است.

دکمه بازگشت به بالا