همه‌پرسی اصلاحات قانون اساسی در اوزبیکستان؛ میرضیایوف قصد ماندن در قدرت دارد

شهروندان اوزبیکستان تا کمتر از سی‌ روز دیگر در همه‌پرسی اصلاحات قانون اساسی این کشور اشتراک خواهند کرد؛ اصلاحاتی که می‌تواند حکومت رهبر فعلی این کشور را تا سال ۲۰۴۰ میلادی تمدید کند.

آژانس خبری فرانس پرس روز یک‌شنبه، ۲ اپریل، گزارش داده که قرار است این همه‌پرسی به تاریخ ۳۰ ماه جاری میلادی برگزار شود.

براساس این گزارش، با اعمال اصلاحات جدید در قانون اساسی اوزبیکستان دوره ریاست جمهوری در این کشور هفت‌ساله خواهد شد و شوکت میرضیایوف که از سال ۲۰۱۶ در قدرت است، خواهد توانست تا دو دور دیگر نیز خود را نامزد کند.

تلاش‌ها برای جلب مردم به این همه‌پرسی که از آن به‌عنوان «عصر توسعه» نام برده شده، به‌شدت جریان دارد و شماری از مجریان روزانه با گشت‌وگذار در سطح شهرها از مردم می‌پرسند که آیا در این همه‌پرسی اشتراک خواهند کرد و یا خیر.

گفته می‌شود که دولت برای اشتراک مردم در این همه‌پرسی از همه گزینه‌ها استفاده کرده و استادان مکاتب، ورزشکاران و آوازخوانان از جمله کسانی هستند که عملاً به تشویق مردم آغاز کرده‌اند.

با این حال، شماری از شهروندان اوزبیکستان گفته‌اند که دوره ریاست جمهوری در این کشور نباید تغییر کند و افراد تا دم پیری نباید در رأس قدرت باشند.

این در حالی‌ است که سال گذشته اصلاحات در قانون اساسی اوزبیکستان به اعتراضاتی انجامید که در نتیجه آن ۲۱ تن در این کشور کشته شدند.

دکمه بازگشت به بالا