ثبت دو مورد مرگ ناشی از ویروس کنگو در پاکستان؛ یک قربانی زن ۲۰ ساله افغان بود

۸صبح، کابل: رسانه‌های پاکستانی از ثبت دو مورد مرگ ناشی از ویروس کنگو در این کشور خبر داده و گفته‌اند که یک تن از قربانیان، یک زن ۲۰ ساله باردار افغان بوده است.

دان روز دوشنبه، ۱۸ ثور، به نقل از منابع صحی در پاکستان گزارش داده که یک مورد در شهر کویته و مورد دیگر در شهر کراچی این کشور به ثبت رسیده است.

 براساس گزارش، شهروند زن ۲۰ ساله افغان که در پی ابتلا به کنگو در شفاخانه‌ای در کویته پاکستان جان باخته، گل ناز نام داشته است.

گفته شده که گل ناز پس از انتقال به شفاخانه خون‌ریزی از دهن و بینی داشته و پس از آزمایش نمونه خونش در آزمایشگاه، ثابت شده که به ویروس کنگو مبتلا شده‌ است. این زن جوان افغانستانی صبح امروز در شفاخانه جان داده است.

دکتر زبیر احمد از شفاخانه‌ای که گل‌ ناز در آن بستری بوده گفته است: «در چهار ماه گذشته، چهار نفر بر اثر ویروس کنگو جان خود را از دست داده‌اند.»

زبیر احمد مدعی شده که قربانیان ویروس کنگو در پاکستان سابقه سفر به افغانستان را داشته‌اند.

در همین حال، اداره صحت ایالت سند پاکستان از مرگ یک مرد ۲۸ ساله گوشت فروش به نام عادل در پی ابتلا ویروس کنگو در این ایالت، خبر داده است. عادل نیز حین انتقال به شفاخانه از خون‌ریزی دهن و بینی رنج می‌برده است.

کنگو از ویروس‌های مهلک و خطرناکی است که از گوشت حیوانات به انسان انتقال پیدا می‌کند.

براساس یافته‌های طبی، این ویروس در بدن و ترشحات دام‌ها قرار دارد و معمولا حین ابتلای دام‌ها علایم و نشانه‌های از خود نشان نمی‌دهد.

گفته شده که برای جلوگیری از ابتلا به تب کنگو که با اسیدی شدن حساس است، دام‌ها زیر نظر داکتر وترنر ذبح و گوشت پوست شده‌ای آن برای مدتی در دمای معمولی گذاشته شود.

دکمه بازگشت به بالا