غنی به اعضای کابینه: اگر در انتخابات مداخله کنید، علیه‌ی‌تان فوراً اقدام می‌کنم

۸صبح، کابل: محمداشرف غنی، رییس جمهور کشور به اعضای کابینه و کارمندان دولت هشدار داده است، در صورتی که از مداخله‌ی‌شان در انتخابات شکایت «مستند» شود، «فوراً» به حیث رییس جمهور علیه‌ی‌شان اقدام خواهد کرد.

 آقای غنی در نشست کابینه که شام روز چهارشنبه، شانزدهم اسد برگزار شد، یک‌بار دیگر تأکید کرد که اعضای کابینه و تمام کارمندان دولت باید در انتخابات بی‌طرف باشند و از مداخله در این انتخابات بپرهیزند.

آقای غنی در نشست روز چهارشنبه کابینه گفت که برگزاری انتخابات حتمی، ضروری و از اصول نظام جمهوری است و باید انتقال رهبری دولت از طریق انتخابات صورت بگیرد. رییس جمهور غنی در این نشست، برای اعضای کابینه نیز خط و نشان کشید تا در انتخابات بی‌طرف باشند.

اشرف غنی افزود: «خواهش من از تمام اعضای کابینه و تمام همکاران‌تان این است، که شما در انتخابات بی‌طرف هستید. هر نوع شکایت که مقابل‌تان شود و مستند باشد، یقین داشته باشید که من به حیث رییس جمهور فوراً اقدام می‌کنم.»

رییس جمهور غنی پیش‌ از این نیز فرمان عدم مداخله کارمندان دولت، اعضای کابینه و نیروهای امنیتی را در انتخابات ریاست جمهوری صادر کرده بود. پیش‌تر عبدالله عبدلله رییس اجرایی حکومت وحدت ملی نیز گفته بود که کارمندان دولت حق مداخله در انتخابات به نفع و یا ضرر نامزدان را ندارند.

با همه‌ی این ها، شماری از نامزدان رییس جمهور غنی را متهم می‌کنند که در تلاش مهندسی انتخابات است و کارمندان دولت را پس از نام‌نویسی نامزدان در انتخابات ریاست جمهوری و به خصوص پس از اول جوزا، در بدل رأی به کار  گماشته است. حکومت این اتهامات را رد کرده است.

قرار است انتخابات ریاست جمهوری در ششم میزان برگزار شود.

در این انتخابات به شمول محمداشرف غنی و عبدالله عبدالله و ۱۸ نفر نامزد بودند، اما به تازه‌گی زلمی رسول از نامزدی‌اش کنار رفته است. کارزارهای این نامزدان در ششم اسد آغاز شد و تا سوم میزان ادامه خواهد یافت.

بیش از نُه‌ونیم میلیون نفر برای رأی‌دهی در این انتخابات نام‌نویسی کرده‌اند.

بودجه این انتخابات ۱۴۹ میلیون دالر تعیین شده است که ۹۰ میلیون دالر آن از بودجه دولت افغانستان تأمین خواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا