ریچارد بنت: مردم پنجشیر به من از سرکوب گسترده غیرنظامیان توسط طالبان گفتند

۸صبح، کابل: گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد برای افغانستان گفته است که در سفر اخیرش به افغانستان، با طرف‌های مختلف از جمله زنان و مردان و نماینده‌گان جامعه مدنی چندین ولایت دیدار کرده است.

ریچارد بنت، گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد برای افغانستان، روز یک‌شنبه، ۱ عقرب، با نشر توییتی نوشته است که در دیدار با نماینده‌گان ولایت پنجشیر، آنان از سرکوب گسترده غیرنظامیان و نقض گسترده حقوق بشر از سوی طالبان برایش توصیف کردند.

او افزوده است: «علاوه بر تایید تجزیه و تحلیل گزارش‌های نشر شده، پنجشیری‌ها از برخورد تکان‌دهنده با جنگ‌جویان جبهه مقاومت ملی صحبت کردند. این برخورد باید متوقف شود و عاملان آن پاسخگو باشند.»

آقای بنت از شهروندان کشور دعوت کرده است تا نگرانی‌های حقوق بشری خود را به دفترش اطلاع دهند.

نام‌برده خاطرنشان کرده است که در مورد این نگرانی‌ها در مجمع عمومی سازمان ملل در ۲۶ اکتبر گزارش خود را ارایه خواهد کرد.

گفتنی است که ریچارد بنت سرانجام پس از چندین بار تلاش به پنجشیر رفت و با والی آن ولایت دیدار کرد. پیش از این هم قرار بود او به پنجشیر سفر کند، اما طالبان مانع او شده بودند.

در واکنش به این سفر، مردم پنجشیر به شمول زنان از نحوه سفر و گزارش او انتقاد کرده و آن را ناقص عنوان کرده و افزودند که ریچارد بنت به جای بررسی وضعیت حقوق‌ بشری در پنجشیر تنها به ملاقات والی طالبان برای این ولایت بسنده کرده است.

دکمه بازگشت به بالا