روسیه ریاست دوره‌ای شورای امنیت سازمان ملل را بر عهده گرفت

با وجود مخالفت‌های اوکراین، روسیه از اول ماه اپریل تا آخر این ماه ریاست دوره‌ای شورای امنیت سازمان ملل متحد را بر عهده گرفته است.

حساب کاربری سازمان ملل متحد در توییتر روز شنبه، ۱ اپریل، با نشر توییتی ریاست روسیه بر شورای امنیت این سازمان را تأیید کرده است.

این نخستین ریاست روسیه بر شورای امنیت سازمان ملل متحد پس از تهاجم این کشور بر اوکراین در ماه فبروری سال ۲۰۲۲ میلادی است.

ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه، پنج‌شنبه هفته گذشته گفت که قرار است سرگئی لاوروف، وزیر خارجه این کشور، ریاست جلسات ماه اپریل شورای امنیت سازمان ملل را در نیویارک بر عهده بگیرد.

شورای امنیت در ماه جاری میلادی نشست مهم روی انتقال تسلیحات به اوکراین و جلسه چندجانبه‌گرایی منشور سازمان ملل متحد را برگزار می‌کند. افزون بر این، جلسه صلح میان اسراییل و فسلطین نیز در همین ماه برگزار خواهد شد.

ریاست روسیه بر شورای امنیت سازمان ملل متحد با واکنش تند اوکراین روبه‌رو شده است.

دیمتری کولبا، وزیر امور خارجه اوکراین، در توییتی گفته است که ریاست روسیه بر شورای امنیت سازمان ملل متحد «شوخی بد» اول اپریل امسال است که جهان را به مکانی امن‌تر تبدیل نمی‌کند.

ریاست شورای امنیت سازمان ملل متحد عمدتاً یک نقش تشریفاتی است که هر ماه بین ۱۵ عضو آن براساس ترتیب حروف الفبا چرخش می‌کند.

دکمه بازگشت به بالا