عربستان سعودی از «صلح و انتخابات» افغانستان اعلام حمایت کرد

 ۸صبح، کابل: مقام‌های عربستان سعودی در جریان سفر رییس جمهور غنی به این کشور، از پروسه صلح و انتخابات افغانستان اعلام حمایت کرده‌ است. محمداشرف غنی که در یک سفر رسمی روز شنبه، دوم سنبله، به عربستان سعودی رفته بود، با مقام‌های این کشور دیدار کرد. محور بحث و گفت‌وگوهای مقام‌های افغان و عربستان سعودی را روابط دوجانبه، پروسه صلح افغانستان، انتخابات ششم میزان و گسترش روابط اقتصادی میان دو کشور، تشکیل می‌داد.

ارگ ریاست جمهوری در اعلامیه‌ای گفته است که ملک سلمان بن عبدالعزیز، شاه عربستان سعودی، در دیداری با محمداشرف غنی که شام روز دوشنبه انجام شد، ضمن محکومیت حمله‌های انتحاری و انفجاری در افغانستان بر غیرنظامیان، گفته است که کشورش از روند صلح به رهبری دولت افغانستان حمایت می‌کند.

طبق اعلامیه ارگ ریاست جمهوری، ملک سلمان از جانب دیگر انتخابات ریاست جمهوری را برای تعیین سرنوشت مردم افغانستان مهم خوانده و نیز گفته است که این انتخابات زمینه صلح پایدار را در افغانستان فراهم می‌کند. انتخابات ریاست جمهوری قرار است در ششم میزان برگزار شود. آماده‌گی برای برگزاری این انتخابات با تلاش‌های صلح هم‌زمان شده است.

هم‌چنان عادل بن احمد الجبیر، وزیر دولت در امور خارجه عربستان سعودی، در دیدار با رییس جمهور غنی تأکید کرده است که کشورش از روند صلح افغانستان و انتخابات حمایت می‌کند و آماده‌ هرنوع همکاری در این خصوص است.

از جانب دیگر، محمداشرف غنی خواهان گسترش روابط دو کشور شده و از عربستان سعودی خواسته است تا در بخش‌های اقتصاد، توسعه، تجارت و ایجاد فرصت‌های شغلی برای شهروندان افغانستان در خاک عربستان همکاری کند. رییس جمهور غنی در این دیدارها از خطر روز‌افزون افراطیت و تروریسم هشدار داده و گفته است که این پدیده برای افغانستان، منطقه و جهان یک خطر جدی به حساب می‌رود و نیاز است تا علیه آن به صورت مشترک اقدام شود.

محمداشرف غنی که روز شنبه، دوم سنبله، به عربستان سعودی رفته بود، پس از دیدار و ملاقات با مقام‌های این کشور صبح روز دوشنبه، چهارم سنبله، به کابل بازگشت.

دکمه بازگشت به بالا