عربستان‌ سعودی یک متهم به قاچاق آمفتامین را اعدام کرد

دیده‌بان حقوق‌ بشر گزارش داده که عربستان‌ سعودی حسین‌ ابوالخیر، یک شهروند اردنی زندانی به اتهام قاچاق تابلیت‌های آمفتامین را اعدام کرده است.

این گزارش که روز جمعه‌، ۱۷ مارچ، نشر شده، حاکی از آن است که ابوالخیر پنج‌ روز پیش به‌ تاریخ ۱۲ مارچ زیر چوبه‌ دار رفته است.

بربنیاد اطلاعات دیده‌بان حقوق‌ بشر، قاضی دادگاه حین صدور حکم اعدام این شهروند اردنی به ادعاهای او مبنی بر این که زیر شکنجه و بدرفتاری اعتراف کرده، هیچ توجهی نکرده است.

ابوالخیر در سال ۲۰۱۴ زمانی که با موتر از جنوب اردن وارد شمال‌غربی عربستان‌ سعودی می‌شد، بازداشت شد. او در جنوری ۲۰۱۵ در دادگاهی به اعدام محکوم شده بود.

جوی شی، پژوهشگر دیده‌بان حقوق‌ بشر در عربستان‌ سعودی، گفته است: «به‌رغم وعده‌های سعودی برای محدود کردن استفاده از مجازات اعدام، مقام‌ها با سرعت هشداردهنده‌ای به اعدام‌ها ادامه داده‌اند. اعدام ابوالخیر تنها یک روز پس از طرح این پرونده توسط یک مقام ارشد دولت بریتانیا، نشان‌دهنده بی‌توجهی تکان‌دهنده مقام‌های سعودی به حقوق بشر است.»

دیده‌بان حقوق‌ بشر که با خانواده ابوالخیر در تماس بوده، گفته است که مقام‌های سعودی برای آخرین‌ بار هم به او اجازه نداده‌اند تا با اعضای خانواده‌اش صحبت کند.

عربستان‌ سعودی در حالی حسین ابوالخیر را بدون توجه به اظهارات او اعدام کرده که براساس قوانین بین‌المللی، مجازات اعدام شامل جرایم مواد مخدر نمی‌شود.

دکمه بازگشت به بالا