ائتلاف به رهبری عربستان در یمن: تسلیحات ایرانی در حمله بر تأسیسات نفتی به کار رفته است

ائتلاف به رهبری عربستان در یمن اعلام کرده است که تسلیحات به کار رفته در حمله بر تأسیسات نفتی عربستان سعودی، از ایران تأمین شده است.

به گزارش بی‌بی‌سی فارسی، ترکی المالکی، سخنگوی ائتلاف، در یک نشست خبری در ریاض گفته است که تمام نشانه‌ها در تحقیقات اولیه حاکی از آن است که سلاح‌هایی که در هر دو حمله علیه تأسیسات نفتی عربستان استفاده شده، از ایران آمده است.

آقای مالکی هم‌چنان گفته است، یافته‌های مقدماتی هم‌چنین نشان می‌دهد که این حملات از خاک یمن انجام نشده است. او گفت تحقیقات برای یافتن منشأ این حملات ادامه دارد.

حوثی‌ها در یمن مسوولیت این حملات را پذیرفته‌اند، اما بعضی مقام‌های امریکایی، ایران را متهم به دست داشتن در این حملات کرده‌اند. ایران دست داشتن در این حملات را رد کرده است.

هم‌زمان دونالد ترمپ، رییس جمهور امریکا، در توییتی نوشته است که ایران در ساقط کردن پهپاد امریکایی به دلیل ورود به حریم هوایی‌اش «یک دروغ بزرگ گفت… حالا آن‌ها می‌گویند که هیچ ارتباطی با حمله به عربستان سعودی ندارند. خواهیم دید.»

دو مرکز در تأسیسات نفتی شرکت آرامکوی عربستان روز شنبه، بیست‌وسوم سنبله، هدف حمله پهپاد و موشک‌ قرار گرفت. خسارت ناشی از این حملات باعث شد که قیمت نفت شاهد جهشی کم‌سابقه در بازارهای جهانی باشد.

دکمه بازگشت به بالا