شولتز: مخالفت شی با استفاده سلاح‌های هسته‌ای در اوکراین سفر به چین را ارزش‌مند کرده است

اولاف شولتز، نخست‌وزیر آلمان که به دلیل سفر به چین از سوی دیگر مقام‌های غربی به‌شدت مورد انتقاد گرفته، گفته است که بیانیه مشترک او و شی جین پینگ، رییس‌ جمهور چین، در مخالفت با استفاده از سلاح هسته‌ای در اوکراین، دلیل کافی برای سفر به این کشور بوده است.

روزیترز گزارش داده است که شولتز این توضیحات را روز شنبه، ۵ نوامبر، یک روز پس از بازدیدش از دومین اقتصاد بزرگ جهان ابراز داشته است.

گفته می‌شود که سفر شولتز به چین نخستین سفر یکی از سران کشور‌های جی-۷ به این کشور پس از همه‌گیری کووید-۱۹ است.

شولتز گفته است: «از آن‌جایی که دولت چین، رییس ‌جمهور و من توانستیم اعلام کنیم که هیچ سلاح هسته‌ای در این جنگ نباید استفاده شود، این به تنهایی کل سفر را ارزش‌مند کرده است.»

دو رهبر مشترکاً با استفاده یا تهدید به استفاده از سلاح هسته‌ای در اوکراین مخالفت کرده‌اند، اما شی از روسیه انتقاد نکرده و همچنان حاضر نشده تا از مسکو بخواهد که نیروهایش را از اوکراین بیرون کند.

شولتز گفته است: «ما یک برنامه روشن داریم و آن را دنبال می‌کنیم‌. این برنامه حفظ تنوع کشور‌هایی است که با آن‌ها تجارت می‌کنیم، به‌ویژه با کشوری که بسیار بزرگ است و سهم زیادی از اقتصاد جهانی را به خود اختصاص داده است.»

پیش از این گزارش شده بود که صادرات آلمان به‌شدت به بازار چین وابسته شده است؛ اما این کشور در حال تدوین سیاست‌هایی برای کاهش روابط تجاری با چین است.

دکمه بازگشت به بالا