سرور دانش: پیش‌نویس توافق‌نامه امریکا و طالبان نواقص جدی داشت

۸ صبح، کابل: سرور دانش، معاون دوم رییس جمهوری کشور، می‌گوید، پیش‌نویس توافق‌نامه امریکا و طالبان نواقص جدی داشت و به گفته او هیچ نوع تعهدی در مورد آتش بس در آن وجود نداشت.

معاون دوم ریاست جمهوری که به روز یکشنبه، ۱۷ سنبله، در محفل گرامی‌داشت از عاشورای حسینی در کابل صحبت می‌کرد گفت:«کاهش خشونت‌ها و پذیرفتن آتش بس کامل و تطبیق آن، نقطه کلیدی برای پیشرفت روند صلح است و یکی از نواقص در توافق‌نامه فعلی نیز این بود که در باره آتش بس، هیچ نوع تعهد یا تضمین مطمین وجود نداشت.»

معاون دوم رییس جمهور در حالی این سخنان را ابراز می‌دارد که به تازه‌گی دونالد ترمپ، رییس جمهوری ایالت متحده گفته که مذاکرات نماینده‌گان امریکا با طالبان را متوقف و برنامه دیدارش با اشرف غنی و نماینده‌گان طالبان را لغو کرده است. آقای ترامپ دلیل این تصمیم را حمله اخیر طالبان بر شهر کابل دانسته که در آن به شمول یک سرباز امریکایی، ۱۱ تن دیگر نیز کشته شدند.
با این حال سرور دانش از این تصمیم دونالد ترامپ استقبال کرد و گفت که «حقانیت موقف حکومت افغانستان» برای دنیا و همه همکاران بین‌المللی مخصوصا «رهبری دولت امریکا» نیز روشن گردید.
معاون رییس جمهور در ادامه تصریح کرد که حکومت افغانستان، در ماه‌های گذشته بارها تاکید کرده که طالبان گروهی است که به هیچ تعهدی پایبند نیست و مذاکره را به معنای پیروزی خود تفسیر می‌کند و به همین دلیل در روزهای اخیر به هر اندازه که مذاکرات بین این گروه و نماینده ایالات متحده امریکا طولانی‌تر شد به همان اندازه خشونت و جنگ نیز افزایش یافت.
آقای دانش همچنان تاکید کرد که حکومت به صلح متعهد است اما نمی‌خواهد برای رسیدن به صلح، جمهوریت و ارزش‌های اساسی شهروندان را قربانی کند. به بیان او ارزش‌های هفده سال اخیر و جمهوریت خط سرخ روند صلح خواهد بود.
همچنین معاون دوم رییس جمهور به اجماع سیاسی در سطح ملی تاکید ورزید و از همه شخصیت‌ها و احزاب سیاسی کشور خواست که «از اختلاف نظرهای جزیی و دیدگاه‌های شخصی صرف نظر کرده و در کنار دولت افغانستان، بر محور منافع ملی و در چارچوب خطوط اساسی مردم، همگی متحد و یک‌پارچه وارد عمل شوند.»

سرور دانش در ادامه تأکید کرد که با روشن‌تر شدن برخی ابهامات، اکنون باید همگی برای انتخابات ششم میزان آماده شوند. وی بار دیگر از تمام احزاب سیاسی و از همه تیم‌های انتخاباتی خواست که بدون هیچ نوع تردیدی آماده برگزاری انتخابات باشند.

او از شهروندان کشور  نیز خواست که به پای صندوق‌های رای بروند و یک بار دیگر نشان دهند که نظام امارت را نمی‌پذیرند و از نظام جمهوری اسلامی و قانون اساسی خود حمایت می‌کنند.

دکمه بازگشت به بالا