تجاوز جنسی یک عضو طالبان در پروان؛ خانواده قربانی از بی‌عدالتی شکایت دارد

۸صبح، پروان

منابع محلی در ولایت پروان می‌گویند که یک عضو طالبان بالای یک دختر جوان تجاوز جنسی کرده است. بسته‌گان این دختر هژده‌ساله در پروان ادعا دارند که این عضو طالبان، فضل‌‌الرحمان نام دارد و پس از رد درخواست ازدواج از سوی دختر، بالای او تجاوز جنسی کرده است. به گفته منابع، فضل‌الرحمان حدود دو هفته پیش با افراد زیر امرش شب‌هنگام به خانه این دختر هجوم برده و به دختر این خانواده تجاوز جنسی کرده است. مسوولان محلی طالبان در ولایت پروان تأیید می‌کنند که شکایتی در این خصوص نزد آنان ثبت شده است، اما جزییات بیشتری در این باره ارایه نمی‌کنند. از سوی دیگر، بسته‌گان قربانی می‌گویند که مقام‌های محلی طالبان با گذشت دو هفته از وقوع این رویداد، هنوز هم به خواست آنان رسیده‌گی نکرده‌اند.

مریم (نام مستعار) یکی از نزدیکان این دختر جوان در ولایت پروان است. او که به دلیل مشکلات امنیتی نمی‌خواهد نامش در این گزارش درج شود، روایت تلخی از تجاوز جنسی بر دختر یکی از بسته‌گانش دارد. مریم در صحبت با روزنامه ۸صبح، می‌گوید: «حدود چهار ماه پیش یک عضو طالبان به نام فضل‌الرحمان که در یک انستیتوت با دختر یکی از اقارب ما درس می‌خواند، به خانه آنان، خانواده‌اش را به خواستگاری فرستاد؛ اما این خانواده دخترشان را به آن شخص نداد. چند روز بعدش فضل‌الرحمان با چند فرد مسلح دیگر به خانه این دختر هجوم آوردند و این خانواده را تهدید کردند که یا دخترتان را بدهید و یا می‌کشیم‌تان. بعد از روی خانه یک‌ مُشت چاکلیت را گرفته و رفت و گفت که این شیرینی نامزدی است.» مریم می‌افزاید: «چند مدت بعد، اعضای این خانواده به عروسی یکی از بسته‌گان‌شان رفته بودند، اما آن دختر در خانه بود. همان روز این عضو طالبان که به‌صورت پنهانی این خانواده را تعقیب می‌کرد تا زمینه آمدنش به خانه مساعد گردد، با افراد زیر امرش به خانه هجوم برده و بالای آن دختر تجاوز جنسی کرده است. زمانی که خانواده‌اش خبر می‌شوند و خود را به خانه می‌رسانند، فضل‌الرحمان به سوی‌شان شلیک می‌کند و از ساحه فرار می‌کند. وقتی مادر این دختر داخل خانه می‌شود، می‌بیند که بالای دخترش به‌شکل وحشیانه تجاوز شده است.» به روایت مریم، فضل‌الرحمان فرزند ایشان، پسرخاله و از افراد نزدیک به سید‌نیکمل آغا، شهردار طالبان برای شهر چاریکار است و این عضو طالبان با استفاده از زور و قدرت پسرخاله‌اش دست به چنین جنایتی زده است.

با این حال، بسته‌گان دختری که ادعا می‌شود قربانی تجاوز جنسی قرار گرفته است، می‌گویند که در این مدت چندین بار نزد مقام‌های محلی طالبان در پروان مراجعه کرده‌اند، اما تاکنون به درخواستی آنان رسیده‌گی صورت نگرفته است. به گفته آنان، فضل‌الرحمان، باشنده اصلی ولایت میدان‌وردک است. یکی دیگر از بسته‌گان این دختر می‌گوید: «چندین بار نزد والی و معاون والی طالبان در ولایت پروان مراجعه کردیم، اما آنان برای ما گفتند که بروید، پشتش را رها کنید.»

از سوی دیگر، شهردار طالبان برای شهر چاریکار می‌گوید که با فضل‌الرحمان هیچ ارتباطی ندارد. سید‌نیکمل‌ آغا، شهردار شهر چاریکار، در صحبت با رسانه‌ها گفته است: «ما شخصی را به نام فضل‌الرحمان نمی‌شناسیم. این‌جا ما کارمند رسمی به ‌نام فضل‌الرحمان هم نداریم. اگر به‌حیث مراجعه‌کننده کسی آمده باشد، چیزی گفته نمی‌توانم. این‌جا اداره دولتی است و روزانه ده‌ها فرد رفت‌وآمد می‌کند. این شخص پسرخاله من هم نیست.»

مقام‌های‌ محلی طالبان در پروان تأیید می‌کنند که یکی از باشنده‌گان شهر چاریکار شکایتی را در رابطه به تجاوز جنسی نزد آنان ثبت کرده‌ است. حکمت‌الله شمیم، سخنگوی والی طالبان برای ولایت پروان، می‌گوید: «حدود یک‌ونیم هفته می‌شود که یک خانواده نزد ما شکایت کرده که بالای دخترشان تجاوز صورت گرفته، اما تاهنوز روشن نیست که حقیقت دارد یا خیر. ما بررسی‌ها را در این مورد شروع کرده‌ایم و تاهنوز نهایی نشده است. بعد از آن که معلومات ما دقیق شد، اجراآت خود را می‌کنیم. تا فعلاً نمی‌توانیم تأیید کنیم‌ که تجاوز صورت گرفته است یا خیر.»

گفنتی است که در یک سال و سه ماه گذشته چندین شکایتی مبنی بر تجاوز جنسی افراد طالبان بر پسران و دختران نوجوان و جوان، صورت گرفته است، اما هیچ‌گاهی خبر تطبیق عدالت بالای متجاوزان همه‌گانی نشده است. چندی پیش، دختری به‌ نام‌ الاهه دلاورزی ادعا کرده بود که سعید خوستی، سخنگوی پیشین وزارت داخله‌ طالبان، بالای او تجاوز جنسی کرده است. اما آقای خوستی با رد این اتهام گفته بود که با خانم دلاورزی ازدواج کرده و بعداً از هم جدا شده‌اند. حالا که چندین ماه از این رویداد می‌گذرد، هیچ اجراآتی از سوی طالبان در این زمینه صورت نگرفته و الاهه دلاورزی نیز مفقود شده است.

دکمه بازگشت به بالا