سیگار: امریکا در ایجاد نهادهای حکومت‌داری با‌ثبات در افغانستان شکست خورد

۸صبح، کابل: اداره بازرس ویژه امریکا در امور بازسازی افغانستان (سیگار) می‌گوید که امریکا به ‌دنبال ایجاد نهادهای حکومت‌داری با‌ثبات، دموکراتیک، حساس به جنسیت و پاسخگو در افغانستان بود، اما همان‌طور که سیگار مکرراً گزارش داده است، در این ماموریت شکست خورد.

سیگار روز چهارشنبه، ۳۰ حمل، با نشر گزارشی تازه نوشته است که دولت‌های ترمپ و بایدن در این موضوع مقصر‌ند.

به گفته سیگار، در حالی ‌که تصمیم دولت ترمپ برای امضای توافق‌نامه دوحه و تصمیم دولت بایدن برای ادامه این توافق، عوامل فوری برای تسریع فروپاشی دولت پیشین افغانستان و نیروهای امنیتی آن بود‌، این تصمیم‌ها پیشینه‌هایی نیز داشت‌.

این نهاد افزوده است که توافق‌نامه دوحه در واقع روحیه نیروهای دفاعی و امنیتی افغانستان را تضعیف کرد، اما این روحیه در وهله اول به ‌دلیل فساد شکننده شده بود.

سیگار گفته است که مقام‌های امریکایی و افغان هر دو موضوع شکننده‌گی روحیه این نیروها را نادیده گرفتند.

در این گزارش آمده است که امریکا فاقد یک استراتژی بلندمدت، ثابت و همچنان سیاست‌ها و منابع مورد نیاز برای ایجاد ارتش یک کشور دیگر تقریباً از ابتدا بود.

سیگار می‌افزاید که تمایل مداوم ایالات متحده امریکا برای خروج از افغانستان باعث شد که ارتش این کشور با انجام وظایفی که قرار بود برای آموزش نظامیان افغانستان انجام دهد، ظاهر موفقیت‌آمیز ایجاد کند.

گفتنی است که کارشناسان همواره امضای توافق‌نامه دوحه را عامل سقوط حکومت پیشین افغانستان دانسته‌اند.

این در حالی است که سیگار چندی پیش نیز گفته بود که بررسی‌هایش را در پیوند به فعالیت دولت امریکا در افغانستان زیر کنترل طالبان آغاز می‌کند.

به گفته این نهاد، این بررسی‌ها را به درخواست کمیته امور خارجی مجلس نماینده‌گان امریکا انجام می‌دهد.

دکمه بازگشت به بالا