سیگار: فساد، وابسته‌گی و قومی‌سازی سبب فروپاشی ارتش افغانستان شد

۸صبح، کابل: اداره بازرس ویژه امریکا برای بازسازی افغانستان (سیگار) در گزارش تازه‌ای به چرایی فروپاشی ارتش حکومت پیشین پرداخته است.

سیگار در گزارشی که روز سه‌شنبه، ۹ حوت، نشر شده است، تصمیم رییس جمهوران امریکا برای خروج از افغانستان، فساد و سیاسی‌سازی ارتش از طریق تعیینات قومی و نیز محدود شدن حملات هوایی را از عوامل مهم فروپاشی نیروهای دفاعی این کشور عنوان کرده است.

علاوه بر این، براساس گزارش سیگار، پس از خروج نیروهای امریکایی، دولت افغانستان نتوانست استراتژی امنیت ملی را توسعه دهد. در عوض، اشرف غنی، رییس جمهور پیشین، اغلب رهبران ارتش را تغییر می‌داد و افراد وفادار به خود را براساس قومیت منصوب می‌کرد که این امر باعث سیاسی شدن نیروهای ‏دفاعی افغانستان شد.

به گفته این نهاد، عملکرد غنی در زمینه جابه‌جایی‌های مداوم زنجیره‌های فرماندهی، روحیه و اعتماد به نیروهای دفاعی را تضعیف کرد. افسران جوان، آموزش دیده، تحصیل‌کرده و حرفه‌ای ارتش که زیر نظر امریکا آموزش دیده بودند، به حاشیه رانده شدند.

سیگار همچنان گفته است که نیروهای دفاعی افغانستان به‌شدت وابسته به حضور نیروهای امریکایی بودند و کاهش چشم‌گیر نیروهای این کشور در افغانستان سبب تضعیف روحیه سربازان افغان شد.

در گزارش آمده است که کاهش حملات هوایی بر مواضع طالبان پس از توافق با این گروه، ارتش افغانستان را بدون مزیت کلیدی در دور نگه داشتن طالبان باقی گذاشت.

بربنیاد گزارش سیگار، نیروهای دفاعی افغانستان توانایی لوجستیکی برای جابه‌جایی انبارهای تسلیحات و تدارکات ارایه شده توسط امریکا از طریق زمینی را برای برآورده کردن نیازهای عملیاتی نداشتند و به این دلیل مجبور بودند برای انجام این کار به نیروهای هوایی معدود تکیه کنند.

فقدان برنامه‌های نظارت و ارزیابی میان‌سازمانی مؤثر، فساد – که توانایی نیروهای دفاعی افغانستان را از بین برد و مشروعیت و کارایی آن را تضعیف کرد -، وابستگی لوجستیکی به نیروهای امریکایی و نیز کمپاین جنگ روانی با گزارش‌های پیهم از دیگر عوامل‌ فروپاشی ارتش افغانستان دانسته شده است.

گفتنی است که ارتش افغانستان در ماه آگست سال ۲۰۲۱ از هم‌ فرو پاشید و‌ طالبان بار دیگر بر کشور مسلط شدند.

دکمه بازگشت به بالا